Lukas Moodysson nakręci pierwszy skandynawski serial HBO Europe

Oddział HBO Nordic, będący częścią HBO Europe, zamówił pierwszy skandynawski serial własnej produkcji. Scenarzystą i reżyserem ośmioodcinkowego serialu „GÖSTA” (tytuł roboczy) jest słynny szwedzki filmowiec Lukas Moodysson („Fucking Åmål”).

Gösta to 28-letni psycholog dziecięcy, który dostaje swoją pierwszą pracę w małym miasteczku na dalekiej prowincji. Przeprowadza się tam ze Sztokholmu i wynajmuje mały domek pośrodku lasu. Gösta chce być najlepszym człowiekiem na świecie i pomagać wszystkim napotkanym na swojej drodze ludziom. Czasami mu to wychodzi, ale zdarza się też, że nic nie idzie po jego myśli…

Chcę, żeby serial „GÖSTA” był połączeniem komedii i Dostojewskiego. Mam nadzieję, że będzie jednocześnie zabawny i poważny – mówi Moodysson, który wyreżyseruje wszystkie osiem odcinków.

Dzięki swojemu niezwykłemu stylowi, Lukas zdobył sławę w rodzinnej Szwecji i za granicą. Jego wizja serialu idealnie wpisuje się w charakter naszych produkcji i jest doskonałym materiałem na pierwszy serial własnej produkcji HBO Nordic. Jestem pewien, że serialowy bohater z przypadku zyska sympatię szwedzkich widzów i zostanie równie ciepło przyjęty w całej Europie i na całym świecie. Mam nadzieję, że wszyscy będą trzymali kciuki za „Göstę” – powiedział Antony Root, wiceprezes ds. programowych i własnych produkcji HBO Europe.

Lukas Moodysson jest znanym szwedzkim scenarzystą i reżyserem, którego znakiem szczególnym jest autentyczna i bezkompromisowa narracja. Jego debiutem reżyserskim był głośny dramat z 1998 roku pt. „Fucking Åmål”, który spotkał się z doskonałym przyjęciem krytyków i zdobył cztery nagrody Guldbagge, najważniejsze wyróżnienia filmowe w Szwecji. Filmografia Moodyssona obejmuje wiele doskonałych i wielokrotnie nagradzanych produkcji, m.in. „Tylko razem” („Tillsammans”), „Lilya 4-Ever” („Lilja 4-ever”) i „We Are the Best!” („Vi är bäst!”).

„GÖSTA” to mądra, zabawna, wielowymiarowa, słodko-gorzka opowieść, która wiele mówi nam o czasach, w jakich żyjemy i jest poprowadzona w wyjątkowy dla Lucasa sposób – dodała Hanne Palmquist, redaktor prowadząca i wiceprezes ds. własnych produkcji HBO Nordic.

Producentem ośmiu 45-minutowych odcinków jest Lars Jönsson z Memfis Film, który współpracuje z Moodyssonem od wielu lat. Obowiązki producentów wykonawczych serialu ze strony HBO pełnią Hanne Palmquist, Steve Matthews i Antony Root.

Zdjęcia do produkcji zostaną zrealizowane w Szwecji w 2018 roku. Premierę serialu zaplanowano na 2019 rok.

Źródło: HBO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *