Tuż po obchodzonym na początku grudnia Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych Telewizja Polska wprowadzi napisy do kolejnych dwóch swoich seriali: “M jak Miłość” i “Na dobre i na złe”.

Telewizja Polska jest wśród polskich nadawców telewizyjnych liderem we wprowadzanie do swojej oferty wszelkich udogodnień dla osób niedowidzących i niedosłyszących. Z napisami czy audiodeskrypcją emitowane są programy informacyjne, publicystyczne, dokumenty, filmy fabularne, programy dla dzieci i młodzieży, seriale czy telenowele. Ta oferta poszerzy się wkrótce o kolejne dwa seriale.

Od 8 grudnia 2014 roku napisy będą dodawane do serialu “M jak miłość”. Dotąd część osób niesłyszących mogła go oglądać dzięki emisjom powtórkowym z tłumaczeniem na język migowy. Jednak nie wszyscy widzowie z dysfunkcją słuchu potrafią skorzystać z tego udogodnienia. Dostrzegając ten problem i kierując się prośbami wielu miłośników tego serialu, od odcinka 1100. będą dostępne także napisy.

TVP udostępni napisy dla niesłyszących widzów również przy serialu “Na dobre i na złe”, który wzbogaci się o nie od odcinka 580., emitowanego 24 grudnia. Będą one też towarzyszyć 5 grudnia o godzinie 21:25 filmowi “Pokłosie” Władysława Pasikowskiego w TVP1 HD oraz rozpoczynającej się 7 grudnia “Ciszy Nad Rozlewiskiem”, a także przy planowanemu na wiosnę nowemu serialowi “Służby specjalne” Patryka Vegi.

Przypomnijmy, że od pierwszego odcinka napisy towarzyszą serialom “Klan” i “Barwy szczęścia”, mają je też “Blondynka”, “Komisarz Alex”, “Ranczo”, “Ojciec Mateusz”, “O mnie się nie martw”, “Czas Honoru – Powstanie” i “Na sygnale”. Napisy posiada też wiele starszych seriali TVP, m.in. “Stawka większa niż życie”, “Alternatywy 4”, “Janosik”, “Chłopi”, “Ogniem i mieczem”, “Tajemnica twierdzy szyfrów”.

Widzowie mający problemy z widzeniem mogą z kolei korzystać z usługi audiodeskrypcji. Została ona już przygotowana do kilkuset odcinków seriali i filmów polskich.

Informacje o programach z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych sensorycznie są dostępne w programie tv w Internecie na stronie www.tvp.pl oraz w Telegazecie.

Źródło: Telewizja Polska