„Made in USSR” w TVP1

W poniedziałek 1 maja TVP1 zaprosi na premierowy dokument Barbary Włodarczyk „Made in USRR”. Dlaczego tęsknota za radziecką epoką w Rosji jest tak wielka? Jakie są tego przyczyny i jakie wynikną konsekwencje dla świata?

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym TVP1

W grudniu 2016 minęło 25 lat od rozpadu ZSRR. Było to epokowe wydarzenie i punkt zwrotny nie tylko w politycznej historii Europy, ale i w skali globalnej. Upadek radzieckiego imperium oznaczał koniec dwubiegunowego porządku międzynarodowego i całkowitą zmianę układu sił w świecie. Ćwierć wieku temu wydawało się, że mało kto będzie tęsknił za systemem, w którym były łagry, cenzura, zamknięte granice i deficyt towarów. Tymczasem rozpadu imperium żałuje 56% Rosjan.

Tytuł filmu dokumentalnego pochodzi od popularnej w Rosji piosenki „Zrobiony w ZSRR”. Barbara Włodarczyk na odległych Wyspach Sołowickich znalazła ludzi, którzy opowiedzieli czym był dla nich ZSRR. Zrozumienie sposobu myślenia Rosjan jest niezwykle ważne dla zgłębienia ich postaw wobec konfliktu na Ukrainie i stosunku do państw Europy Zachodniej, w tym Polski.

„Made in USSR”

Emisja: poniedziałek, 1 maja, godzina 16:00

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *