Majowa oferta TVP Kultura

Przeglądy filmowe Carlosa Saury, dokumentalisty Macieja Cuske i animatora Mariusza Wilczyńskiego. Dwa wybitne rosyjskie przedstawienia oraz wiele wspaniałych koncertów muzycznych i filmów dokumentalnych. Do tego spotkania z Marylą Rodowicz, Bogusławem Lindą, Olgierdem Łukaszewiczem i Kayah – to tylko niektóre z propozycji TVP Kultura na maj.

W maju TVP Kultura zaprasza na spotkanie z mistrzem hiszpańskiego kina Carlosem Saurą. W ramach przeglądu zostanie pokazanych pięć filmów z lat 60. i 70. minionego wieku w odnowionych cyfrowo wersjach:

– 19 maja – „Mrożony peppermint” (1967), thriller psychologiczny z elementami krytyki franksistowskiej polityki, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię na festiwalu w Berlinie w 1968 roku.
– 20 maja – „Anna i wilki” (1973). Guwernantka (Geraldine Chaplin) przyjeżdża w czasie gorącego i słonecznego lata na odludzie, gdzie ma zająć się dziećmi jednego z członków bogatej, hiszpańskiej rodziny. Duszna i ciężką atmosfera wciąga widza jak senny koszmar.
– 21 maja – „Kuzynka Angelica” (1974). Bohaterem filmu jest biznesmen, wracający w rodzinne strony, żeby pochować matkę. Powraca do wspomnień z dzieciństwa, kiedy jako 10-latek zakochał się w swej kuzynce Angelice, dziś nieszczęśliwej mężatce.
– 22 maja – „Nakarmić kruki” (1976) jeden z najwspanialszych filmów nakręconych z perspektywy dziecka w historii kina, z pamiętną sceną beztroskiego (choć podszytego smutkiem) dziecięcego tańca przy piosence Jeanette „Porque te vas”. Film zdobył Wielką Nagrodę Jury i nominację do Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes.
– 23 maja – „Mama ma sto lat” (1979), frapująca kontynuacja „Anny i wilków” i jeden z największych sukcesów komercyjnych Saury, który przyniósł mu nominację do Oscara.

Ważnym wydarzeniem w TVP Kultura w maju będzie również przegląd znakomitego polskiego dokumentalisty Macieja Cuske. 7 maja zostaną pokazane „Kuracja” (godzina 22:45) i „Rosja – Polska – Elektryczka” (godzina 23:40); 14 maja – „Antykwariat” (godzina 22:10); 21 maja – „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” (godzina 00:15). Cykl zamknie 28 maja premierowa emisja filmu „Daleko od miasta” (godzina 22:05) o grupie chłopców spędzających lato na wsi. Nudzą się, rozmawiają o przyszłym dorosłym życiu – i kręcą film.

TVP Kultura przygotowała też niespodziankę dla wielbicieli polskiej animacji – przegląd filmów Mariusza Wilczyńskiego. W ramach cyku zostaną pokazane: 8 maja – „Niestety” (godzina 17:50), film animowany o parze starych aniołów; 15 maja – „Kizi Mizi” (godzina 18.25), zabawna historia miłości i zdrady kota i myszki; 22 maja „Szop, Szop, Szop, Szopę” (godzina 18:20), tragikomiczna podróż w czasie przez mentalny obraz polski do współczesnych interpretacji utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu Justyny Steczkowskiej, Tomasza Stańki i Michała Urbaniaka.

Pozycjami obowiązkowymi w majowym programie są również: „Puzzle” (2 maja, godzina 15:20), nominowany do Złotego Niedźwiedzia w 2010 roku debiut argentyńskiej reżyserki Natalii Smirnoff o 50-letniej Marii, która w tajemnicy przed rodziną odpowiada na ogłoszenie mężczyzny szukającego partnera do turnieju w układaniu puzzli.

3 maja warto zarezerwować czas na „Mój tydzień z Marilyn” (godzina 20:05 i 00:25) Simona Curtisa, biograficzny film o Marilyn Monroe z Michelle Williams, która otrzymała Złotego Globa za rolę pierwszoplanową.

Warto również śledzić cykl Zbliżenie na… Gaela Garcię Bernala, w ramach którego zostaną pokazane: „Najsamotniejsza z planet” (6 maja o godzinie 22:25) w reż. Julii Loktev o amerykańskich backpackersach szukających „prawdziwych” przeżyć w Gruzji oraz „Mamut” (13 maja o godzinie 22:05) Lukasa Moodyssona o biznesmenie, który udaje się w interesach do Tajlandii, gdzie poznaje prostytutkę i wpada w sieć dziwnych zdarzeń, które będą miały dramatyczne konsekwencje dla niego i jego bliskich.

Tradycyjnie w TVP Kultura nie zabraknie wyboru dzieł wybijających się reżyserów. Warto pamiętać o głośnym greckim „Attenbergu” (9 maja o godzinie 20:20) Athiny Rachel Tsangari, nagrodzonej Grand Prix na Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty oraz „Pogorzelisku” (31 maja o 22:15) Denisa Villeneuve’a, nominowanym do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Na szczególną uwagę zasługuje „Kronika powstania w Getcie Warszawskim według Marka Edelmana” (11 maja o godzinie 22:35) Jolanty Dylewskiej. Film pokazuje przebieg powstania z punktu widzenia jego uczestników, nie tylko jako relację ze zdarzenia, lecz również jako metaforę tragedii, która stała się udziałem narodu żydowskiego podczas II wojny światowej. W filmie głos oddano Markowi Edelmanowi i Adinie Blady Szwajgier oraz ludziom z archiwalnych materiałów filmowych nakręconych przez hitlerowskich operatorów.

Na przekór antyrosyjskim nastrojom, w przekonaniu, że czym innym jest rosyjska polityka, a czym innym wielka rosyjska kultura, w maju TVP Kultura zaprasza na dwa wybitne przedstawienia rosyjskie. 6 maja o godzinie 20:20 zostanie pokazana pierwsza część znakomitego „Życia i losu” (2012) Lwa Dodina, będącego adaptacją powieści Wasilija Grossmana, uznawanej za jedno z najważniejszych dzieł literatury rosyjskiej, choć w czasach komunistycznych zakazanej. To epicka opowieść o losach jednej rodziny żyjącej w czasie II wojny światowej. Powieść Grossmana a, w ślad za nią, także przedstawienie Dodina, prezentują tę mroczną i bolesną historię ZSRR od dotychczas nieukazywanej w Rosji strony. Przedstawione wydarzenia obnażają zbrodnie stalinowskie, a opisane dramaty bohaterów „Życia i losu” przełamują mit o bohaterstwie ZSRR w tamtym czasie. Całość zaś stanowi wielki rozrachunek moralny kraju, zmagającego się z totalitarną przeszłością. Druga część spektaklu zostanie pokazana 13 maja o godzinie 20:20.

Ciekawą propozycją dla miłośników teatru będą „Wilki i owce” (2012) w reż. Konstantina Bogomołowa (27 maja o godzinie 20:20), rejestracja spektaklu według sztuki Aleksandra Ostrowskiego w reżyserii Konstantina Bogomołowa. Komedia Ostrowskiego z 1875 roku w dużej mierze stanowi satyrę na społeczeństwo i obyczajowość rosyjską XIX wieku. Pomysłowa, pełna umowności i symboliki inscenizacja Bogomołowa zawiera aktualny komentarz nie tylko do obyczajów rosyjskich, ale – szerzej – ogólnoludzkich. W biało-czarno-czerwonej przestrzeni teatru rozgrywają się – często zabawne – sceny chciwości i hipokryzji. Interpretacja reżysera jest gorzka – mimo upływu lat, natura ludzka pozostaje niezmienna. A w tym naszym ludzkim świecie, ludzie – niczym wilki owce – zjadają tych, którzy dają się zjadać.

W maju TVP Kultura zaprezentuje wiele wspaniałych koncertów i filmów dokumentalnych poświęconych muzyce. W każdą sobotę od 3 maja o godzinie 18:30 będzie emitowana „Historia bluesa”, siedmioodcinkowy serial dokumentalny przedstawiający historię bluesa i jego czołowych twórców. Za kamerą stanęli najwybitniejsi współcześni twórcy: Martin Scorsese, Clint Eastwood, Wim Wenders, Mike Figgis, Richard Pearce i Marc Levin. W filmie wystąpiło ponad 75 artystów m.in. B. B. King, John Mayall, Ray Charles, Fats Domino, Nick Cave, Charles Burnett, Carl Lumbly, Jeff Beck reprezentujący współczesny, tradycyjny, afrykański, amerykański i brytyjski odłam bluesa. Całość jest bogato ilustrowana materiałami archiwalnymi i fragmentami koncertów z różnych lat.

Warto również zwrócić uwagę na spektakularną, plenerową realizację opery Umberto Giordano „Andrea Chenier”. Reżyser Keith Warner wykorzystał wszystkie możliwe środki, które oferuje gigantyczna, pływająca scena Festiwalu w Bregencji, by zapewnić widzom ekscytującą rozrywkę, zachowując przy tym całą głębię intelektualną opery. Emisja 7 maja o godzinie 20:20.

Miłośnicy muzyki klasycznej 11 maja będą mogli na antenie obejrzeć i wysłuchać znanych pieśni z różnych stron świata w wykonaniu José Carrerasa – hiszpańskiego śpiewaka operowego i jednego z legendarnych „Trzech tenorów”.

Atrakcją późnych sobotnich wieczorów będą koncerty ze słynnej sceny na festiwalu Avo Session w Szwajcarii. 10 maja o godzinie 22:55 zostanie wyemitowany występ francuskiej piosenkarki i aktorki Patricii Kaas, która w latach 90. sprzedała kilka milionów płyt. Jej muzyka to połączenie popu, jazzu i chanson. Z kolei 24 maja o godzinie 22:20 zobaczymy Jacquesa Loussiera – legendarnego francuskiego pianistę, który od 50 lat zajmuje się muzyką Bacha. Jego interpretacje i improwizacje muzyki klasycznej są światowym fenomenem.

31 maja zostanie wyemitowany finał Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków, który jest organizowany od 1982 roku przez Europejską Unię Nadawców. Uczestniczą w nim artyści poniżej 19 roku życia, wykonujący utwory muzyki klasycznej. Tegoroczna edycja odbędzie się przed Katedrą w Kolonii. Polskę będzie reprezentował utalentowany akordeonista Bartosz Kołsut – zwycięzca organizowanego przez TVP Kultura konkursu Młody Muzyk Roku.

TVP Kultura poleca premierowe odcinki programów poświęconych literaturze, kulturze i sztuce, w których nie zabraknie rozmów z ciekawymi gośćmi. W majowych „Niedzielach z…” (godzina 17:25) odbędą się spotkania z wybitnymi twórcami polskiej kultury. Po programie emisje autorskich filmów, spektakli teatralnych oraz koncertów.

Gościem pierwszej majowej „Niedzieli z…” (4 maja) będzie niekwestionowana królowa polskiej estrady – Maryla Rodowicz. Tydzień później (11 maja) – spotkanie z naczelnym amantem i twardzielem polskiego kina – Bogusławem Lindą. Kolejna „Niedziela z…” poświęcona będzie aktorowi Olgierdowi Łukaszewiczowi, a ostatnia – piosenkarce Kayah (25 maja).

Poniedziałki to dzień zamkniętych galerii. Ale nie w TVP Kultura. Po godzinie 22:00 TVP Kultura zaprasza do Videogalerii, w których zaprezentowany zostanie Przegląd Sztuki Wideo projektu THE02. Program wydarzenia obejmują pokazy specjalne filmów uznanych artystów, takich jak Roger Ballen czy Salla Tykkä, oraz pokaz filmów konkursowych, wybranych spośród 656 portfolio młodych twórców z całego świata.

W środy po godzinie 23:00 w ramach programu „Performance” emitowane będą kolejne części dokumentacji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Efemerycznej Konteksty 2013 w Sokołowsku.

W czwartki TVP Kultura zaprasza na „Halę odlotów”. To nowatorski antytalk-show przybliżający widzom ważne problemy z pogranicza kultury i innych dziedzin życia. Przy stole „Hali odlotów” dyskutują osoby o odmiennych poglądach, z różnych środowisk, którzy w innych okolicznościach by się nie spotkali. Nowoczesna scenografia, wpisująca się w modny styl loftu sprzyja mniej  formalnym rozmowom, ale także wyznacza nowe trendy w myśleniu o przestrzeni studia telewizyjnego.

Pierwszy majowy odcinek (1 maja) programu poświęcony będzie polskim pomnikom, czyli „Polska pomnikomania”. Tydzień później prowadzący Katarzyna Janowska oraz Maks Cegielski podejmą temat polskiego rynku pracy – „Czy Polska jest krajem tanich niewolników?”. Emisje programu: premiery w czwartki o 20:20, powtórki nocą w czwartek i sobotę oraz w niedzielę o 14:30 i poniedziałek o 16:00.

W soboty o godzinie 17:15 z kolei TVP Kultura pielęgnuje „Sztukę czytania”, czyli przegląd najnowszych pozycji wydawniczych.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *