Majówka 2016 w Trójce

Dużo publicystyki i nie tylko polska muzyka – tak zapowiada się długi majowy weekend w Programie 3 Polskiego Radia. W trójkowej ramówce nie zabraknie oczywiście akcentów związanych z Dniem Flagi oraz rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Już w sobotę, 30 kwietnia, Trójka zawita na majówkę w Sopocie, skąd Piotr Stelmach nada specjalne, plenerowe wydanie „Myśliwieckiej 3/5/7” z plaży przy Klubie Atelier (godziny 15:00-18:00) – z udziałem Barbary Marcinik i jej gości: profesora Davida Malcolma, anglisty na Uniwersytecie Gdańskim oraz reżysera Tomasza Kaczorowskiego. Z kolei w niedzielę, 1 maja o godzinie 18:00, w Teatrze na Plaży odbędzie się premiera „Chimer Afanasjewa” – Barbara Marcinik opowie o tym spektaklu w swojej audycji „Magazyn Bardzo Kulturalny” nadawanej z Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (niedziela, godziny 19:00-20:00).

Również w niedzielę, 1 maja, Trójka zaprasza na koncert Natalii Sikory, która zaprezentuje się w repertuarze złożonym ze szlagierów Janis Joplin (godzina 20:00).

2 maja Program 3 przedstawi w serwisach informacyjnych korespondencje o Polakach, którzy mieszkają zagranicą oraz przytoczy myśli wybitnych Polaków żyjących na emigracji (m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Witolda Gombrowicza). W porannym wydaniu „Zapraszamy do Trójki” (godziny 6:00-9:00) Anna Rokicińska-Chacińska i Łukasz Karusta zaproszą słuchaczy na radiową wycieczkę do leśnej osady Majówka w Puszczy Knyszyńskiej. – Dziś już raczej zapomnianej, ale jej lata świetności to czas 20-lecia międzywojennego – mówią autorzy materiału. – Opowiemy w nim o tym, jak teraz tam się żyje i skąd się wzięła jej nazwa. Odkryjemy to, co pozostało po latach świetności. Przytoczymy też historię barwnej postaci Mikołaja Kawelina, który był właścicielem majątku. Nie zabraknie też podlaskiej kuchni i przyrody okraszonej opowieściami z dreszczykiem – zapraszają dziennikarze Trójki.

W Trójce pojawią się również akcenty związane z Dniem Flagi – w specjalnej audycji o godzinie 12:00 Damian Kwiek porozmawia z gośćmi: heraldykiem Alfredem Znamierowskim, historykiem dr Andrzejem Zawistowskim, iberystą dr Krzysztofem Smolanem oraz Jarosławem Pychem z Muzeum Wojska Polskiego o fladze, godle, herbie i barwach narodowych. – Zapytam ich m.in. o błędy i nieporozumienia, jakie pojawiają się wokół tych symboli i jakie to ma konsekwencje – mówi dziennikarz.

Ponadto 2 maja Trójka poleca audycję Katarzyny Stoparczyk pt. „Nie przegap życia” (godzina 20:00). – Kiedy odchodziła babcia mojego kolegi, ten zapytał ją czy jest coś, czego żałuje. Babcia zastanowiła się chwilę i powiedziała: Tak wnuczku, jest. Jedyne czego żałuję to tego, że zbyt często się martwiłam – mówi autorka, która zapyta swoich bohaterów – przede wszystkim ludzi starszych, ale też Katarzynę Nosowską – o to, co jest w życiu ważne? Czego nie warto i nie można przegapić? O co dbać i walczyć, by żyć szczęśliwie i z poczuciem sensu.

3 maja upłynie w Trojce pod znakiem dobrej muzyki, a dokładnie wyników Polskiego Topu Wszech Czasów. Od 9 kwietnia słuchacze i internauci mogli głosować na kilkaset piosenek rodzimych wykonawców – w najbliższą niedzielę najlepszą setkę przedstawią (od godziny 9:00 do 20:00) kolejno: Marek Niedźwiecki, Piotr Metz, Piotr Stelmach i Piotr Baron. Na deser – koncert Michała Urbaniaka (godzina 20:00), a w „Klubie Trójki” (godziny 21:00-22:00) rozmowa dyrektora Programu 3 Adama Hlebowicza z prof. Andrzejem Nowakiem. Oczywiście na antenie nie zabraknie również akcentów związanych ze Świętem Konstytucji – fragmenty oryginalnej Ustawy Rządowej z 3 maja 1791 roku czytać będą przez cały dzień dziennikarze Programu 3.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *