Miniserial kostiumowy „Świat bez końca” na CBS Europa

Anglia, 1327 rok. Po zwycięstwie królowej Izabeli Francuskiej nad wojskami jej męża, króla Edwarda II, na angielskim tronie zasiada syn pary – Edward III. Wkrótce cały kraj obiega wieść o śmierci uwięzionego przez swą małżonkę starego króla. Budząca grozę wiadomość dociera też do uroczego miasteczka Kingsbridge, w którym toczy się pełne pracy, ale spokojne i szczęśliwe życie. Wkrótce jednak panujący w mieście ład zostanie zakłócony przez przyjazd sir Thomasa Langleya, który skrywa mroczną tajemnicę dotyczącą śmierci Edwarda II… Na zrealizowany z rozmachem miniserial kostiumowy, oparty na bestsellerowej powieści Kena Folletta, kanał CBS Europa zaprasza w lutym w każdą niedzielę od około 15:00 (po dwa odcinki).

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału CBS Europa

Wydawać by się mogło, że zakończenie wojny domowej oznaczać będzie dla Anglii początek nowej, spokojniejszej ery. Niestety – po odniesieniu zwycięstwa nad swym mężem królowa Izabela Francuska (Aure Atika) nie zamierza schodzić z wojennej ścieżki. Aby ukryć prawdę o śmierci swojego męża – którego morderstwo zleciła – i zachować władzę nad Anglią, królowa będzie musiała zgładzić sir Thomasa Langleya (Ben Chaplin), jedynego świadka mordu, który schronił się w klasztorze na terenie miasteczka Kingsbridge, tym samym ściągając na nie uwagę bezwzględnej królowej.

Skutki tej decyzji są niemal natychmiastowe – do Kingsbridge przybywa nieuczciwy sir Roland, który obiecał królowej, że w zamian za lordowski tytuł zgładzi wszystkich tych, którzy w trakcie wojny domowej pomagali zmarłemu królowi. Na śmierć przez powieszenie skazany zostaje między innymi kupiec imieniem Edmund (Carlo Rota), ojciec młodej i pięknej Caris (Charlotte Riley). Tylko dzięki przebiegłości ciotki dziewczyny, Petranilli (Cynthia Nixon), mężczyźnie udaje się uniknąć strasznego losu. Mniej szczęścia ma dotychczasowy earl na tamtych ziemiach, który zostaje powieszony i osieraca tym samym dwóch synów, w tym skrycie zakochanego w Caris Merthina (Tom Weston-Jones). Merthin zmuszony jest podjąć służbę u miejscowego architekta, wulgarnego Elfrica (Ian Pirie), z którym Caris swata niechętna jej ciotka…

Oparty na bestsellerowej powieści miniserial ukazuje panoramę życia w średniowiecznej Anglii. Wydarzenia historyczne (wojna domowa, wojna stuletnia, epidemia dżumy) stanowią podstawę fabularną, na tle której przedstawione są losy fikcjonalnych postaci. Dzięki temu zabiegowi widz ma szansę poznać realia życia zarówno dworzan i rycerzy, jak i mieszczan i chłopów.

Współproducentami miniserialu są bracia Ridley i Tony Scott, zaś reżyserem – Michael Caton-Jones, twórca m.in. „Rob Roya”. O sukcesie produkcji zadecydowała także międzynarodowa obsada, w której znaleźli się Ben Chaplin („Cienka czerwona linia”), Charlotte Riley („Peaky Blinders”), Cynthia Nixon („Seks w wielkim mieście”), Miranda Richardson („Jeździec bez głowy”) czy Indira Varma („Rzym”).

„Świat bez końca” to wciągająca opowieść o średniowiecznej Europie, umiejętnie łącząca wielką i małą historię, fakty i fikcję, dramat i romans. Produkcja otrzymała dwie nominacje do nagrody Emmy i statuetkę za muzykę, dwie nominacje do Saturnów (w tym dla Charlotte Riley) oraz nominację do Złotej Szpuli za montaż dźwięku.

Na miniserial kostiumowy „Świat bez końca” kanał CBS Europa zaprasza w lutym w każdą niedzielę od około 15:00 (po dwa odcinki).

Źródło: CBS Europa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *