Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w Telewizji Polskiej

Justyna Kowalczyk, Kamil Stoch i pozostali członkowie drużyny naszych skoczków będą walczyć o medale 39. Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym (21 lutego-3 marca). Transmisje z najważniejszej po igrzyskach zimowej imprezy, która w tym roku odbędzie się we włoskiej Val di Fiemme, na antenach TVP1/HD, TVP2/HD i na stronie SPORT.TVP.PL. Jedynka pokaże skoki mężczyzn, Dwójka – biegi kobiet. Całość mistrzostw będzie można zobaczyć równolegle na stronie SPORT.TVP.PL.

Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym (Val di Fiemme 2013) są oprócz igrzysk olimpijskich główną imprezą dla zawodników z całego świata w konkurencjach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Biorą w niej udział największe gwiazdy sportów zimowych (np. Gregor Schlierenzauer, Marit Bjoergen), a także gwiazdy polskiego sportu (Justyna Kowalczyk, Kamil Stoch).

Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1925 roku, a obecna edycja rozgrywana we Włoszech jest 39. (początkowo odbywały się co roku, później co 4 lata, od 1985 co 2 lata w roku nieolimpijskim). W imprezie weźmie udział 50 krajów i około 500 zawodników. Zostanie rozegranych 21 konkurencji w trzech dyscyplinach: biegach (12), skokach (5) i kombinacji norweskiej (4) Przed dwoma laty z Oslo reprezentacja Polski wróciła z 4 medalami: trzy wywalczyła Justyna Kowalczyk (srebrne w biegu łączonym i na 10 km technika klasyczną; brązowy na 30 km), a jeden – Adam Małysz (brązowy w konkursie indywidualnym na skoczni HS 106). To był ostatni sukces naszego wielkiego mistrza, którym wkrótce po tym sukcesie zakończył karierę.

Gwiazdą światowego formatu jest nadal Kowalczyk. Aktualna liderka Pucharu Świata ma szansę nawet na 4 medale, ale Polka marzy o złocie, którego zabrakło jej dwa lata temu. Przeszkodzić jej w tym będą chciały przede wszystkim dwie Norweżki: Marit Bjoergen i Therese Johaug. W skokach liczymy przede wszystkim na Kamila Stocha, a przede wszystkim na naszą drużynę, która w tym sezonie Pucharu Świata stawała już na podium. W jej składzie powinni się znaleźć między innymi Maciej Kot i Piotr Żyła, którzy regularnie już zajmują miejsca w czołówce najważniejszych zawodów.

Największa oglądalność mistrzostw świata w 2011 roku uzyskał konkurs skoków z 26 lutego, podczas których Małysz zdobył ostatni medal w karierze – 5,476 mln (udziały 46,9%) w grupie 4+. Bieg Justyny Kowalczyk na 30 km z 5 marca 2011 śledziło 3,042 mln (udziały 38,9). Rekordową transmisję z mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym zanotowano natomiast 28 lutego 2003 roku podczas konkursu skoków (złoty medal Małysza) – 11,848 mln (udziały 68,1%).

Do Val di Fiemme TVP wysyła swoją ekipę. Komentatorami będą: Włodzimierz Szaranowicz (skoki), Marek Jóźwik (biegi i biegi do kombinacji), Marek Rudziński (skoki, biegi i kombinacja), Sebastian Szczęsny (skoki i kombinacja) oraz Przemysław Babiarz (biegi). Ten ostatni będzie także – obok Macieja Kurzajewskiego – prowadził studio zlokalizowane na miejscu we Włoszech. Reporterami TVP będą: Sebastian Szczęsny oraz Sebastian Parfjanowicz.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *