Musical „Chłopi” w TVP1 HD

Jeden z największych hitów musicalowych ostatnich lat – „Chłopów” wg Reymonta, w reż. Wojciecha Kościelniaka wystawionych w Teatrze Muzycznym w Gdyni pokaże w pierwszy weekend stycznia TVP1 HD.

Premiera pierwszej w historii śpiewanej i tańczonej wersji „Chłopów” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka odbyła się z ogromnym sukcesem w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni 6 września 2013 roku, a Jedynka pokaże spektakl już 3 i 4 stycznia 2015 roku (godzina 12:25 i 12:40) w dwóch częściach, w realizacji telewizyjnej Tomasza Motyla.

Dlaczego akurat „Chłopi”? Zdecydowały przede wszystkim trzy czynniki – wyjaśnia Wojciech Kościelniak – dobra literatura, świetnie skonstruowane postaci i bardzo ciekawy konflikt. Właśnie w „Chłopach” odnajdziemy wszystko to, co charakteryzuje społeczeństwo i jednostkę XX jak i XXI wieku. To opowieść o ludzkim dojrzewaniu do mądrości i doskonałości otaczającej nas natury. Jak w zwierciadle odbija się polska mentalność, tak charakterystyczna i rozpoznawalna, że wspólna dla wszystkich Polaków. Żyjemy w czasach, gdy narody szukają swojej odrębności, my też zaczynamy chwalić się tym, co jest nasze i niepowtarzalne.

To pierwsza próba opowiedzenia w musicalowy sposób powieści, za którą Władysław Reymont otrzymał Nagrodę Nobla w 1924 roku. Musical zachowuje wartość literacką, a reżyserowi udało się także mistrzowsko połączyć warsztat reżyserski z choreografią, czego spektakularnym efektem są sceny zbiorowe przedstawienia. Spektakl silnie nawiązuje do polskiej tradycji, czemu służy m.in. oryginalna scenografia oraz barwne kostiumy, jako niepowtarzalna oprawa tego niezwykłego widowiska i stanowią o sile jego przekazu.

Gdyński spektakl, uznany przez miesięcznik „Teatr” za najlepszy w teatrach muzycznych w sezonie 2013/2014, a przez „Politykę” za drugi wśród wszystkich premier tego sezonu, miał także doskonałe recenzje w mediach: „Napisany ze znawstwem i polotem, idealnie obsadzony, perfekcyjnie wykonany. (…) Mają już miejsce w historii polskiego musicalu” – oceniała „Gazeta Wyborcza”, a „Polityka” dodawała: „Sceny zbiorowe są prawdziwym majstersztykiem reżysersko-choreograficznym”. Zaś Dorota Masłowska podsumowała: „Zasługą Wojciecha Kościelniaka i jego zachwycającej inscenizacji jest ściągnięcie z tej książki klątwy nieczytelnej ramoty”.

„Chłopi”

Emisja 1. części: sobota, 3 stycznia, godzina 12:25
Emisja 2. części: niedziela, 4 stycznia, godzina 12:40

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *