Muzyka filmowa Krzesimira Dębskiego – koncert dla dzieci i transmisja w Dwójce

W niedzielę 27 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się niezwykłe wydarzenie dla małych i dużych melomanów z okazji Dnia Dziecka, w trakcie którego wystąpią: Chór Dziecięcy „Artos” im. Władysława Skoraczewskiego pod dyrekcją Danuty Chmurskiej, wokalistka Anna Jurksztowicz oraz Polska Orkiestra Radiowa pod kierownictwem Krzesimira Dębskiego. W programie koncertu najbardziej znane przeboje kompozytora – w tym piosenki dla dzieci i z filmów oraz utwory z tekstami Jacka Cygana. Retransmisja na antenie radiowej Dwójki w piątek 1 czerwca.

Chór Dziecięcy „Artos” założony został w 2011 roku przez Danutę Chmurską i kontynuuje zapoczątkowaną kilkadziesiąt lat temu przez znakomitego patrona zespołu – Władysława Skoraczewskiego (solistę Opery Warszawskiej, harcmistrza i wspaniałego wychowawcę młodzieży) tradycję naturalnego obcowania dzieci z muzyką. Zajęcia muzyczne odbywają się w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, a dzieci z chóru „Artos” biorą udział w spektaklach operowych, wykonując zapisane w partyturze partie wokalne dziecięce. Chórzyści najmłodszej grupy mają od 5-9 lat, a grupa starsza to dzieci w wieku 10-15 lat. Obecnie w „Artos” śpiewa ponad 120 dzieci. Chór pracuje z Pauliną Zajkowską – pedagogiem muzycznym i akompaniatorem oraz Danutą Chmurską – dyrektorem artystycznym i dyrygentem.

To właśnie ona poprowadzi grupę w niedzielę 27 maja w trakcie koncertu z akompaniamentem Polskiej Orkiestry Radiowej pod kierownictwem Krzesimira Dębskiego i z wokalnym udziałem Anny Jurksztowicz. W programie utwory kompozytora, w tym m.in. najbardziej znane piosenki z filmów oraz kompozycje z tekstami Jacka Cygana.

Program: Krzesimir Dębski: Marsz Zdobywców z filmu „Gwiezdny Pirat”, Suita z filmu „Young Magican”, Czekam na ojca z filmu „Tajemnica Sagali”, Wyścig furmanek z filmu „Ranczo Wilkowyje”; Krzesimir Dębski i Jacek Cygan: Sery, sery sery (piosenka o szwajcarskich serach), Czerwony kapturek i już, Zakazany owoc, Zielona Irlandia, To my, karateczki oraz Carly Simon – Jesteś do mnie podobny z filmu „Kubuś i Hefalumpy”.

Koncert odbędzie się w niedzielę 27 maja 2018 roku o godz. 12.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Bilety do nabycia na: sklep.polskieradio.pl.

Retransmisja w radiowej Dwójce w piątek 1 czerwca o godz. 13.00.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *