Najlepsze słuchowisko Festiwalu „Dwa Teatry” w radiowej Dwójce

W najbliższą sobotę, 21 czerwca o godzinie 19:00, Program 2 Polskiego Radia odtworzy słuchowisko „Królowa i Szekspir” według dramatu Esther Vilar, w reżyserii Janusza Kukuły i z wybitną kreacją Marii Pakulnis. Słuchowisko zdobyło Grand Prix zakończonego wczoraj XIV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2014”.

Sztuka opowiada o samotności władcy, o starości i śmierci. Monarchini Anglii, Elżbieta I, zaprasza do zamku w Richmond następcę tronu Szkocji Jakuba VI, arcybiskupa Canterbury Johna Whitgifta oraz sławnego dramatopisarza Williama Szekspira. Umierająca królowa pragnie urządzić coś w rodzaju spektaklu ze sobą w roli głównej, a tematem przedstawienia ma być godna śmierć. Wydarzenie to ma opisać Szekspir, którego Elżbieta jest wielką admiratorką. Monarchini po raz ostatni próbuje zmierzyć się z wielkimi filozoficznymi pytaniami: czy istnieje życie wieczne? Co to znaczy umrzeć godnie? Chce – dzięki geniuszowi Szekspira – zostać upamiętniona jako wielka postać.

Twórcy słuchowiska otrzymali podczas zakończonego 16 czerwca XIV Festiwalu „Dwa Teatry” nagrodę główną, w tym: Janusz Kukuła – za reżyserię, Krzysztof Sielicki za adaptację, a Maria Pakulnis za znakomitą rolę Królowej Elżbiety.

Emisja w radiowej Dwójce 21 czerwca o godzinie 19:00, w paśmie „Strefa słowa”.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *