„Magiczne drzewo” w gronie najlepszych filmów dla dzieci i młodzieży

Seria „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki, wyprodukowana przez Telewizję Polską, znalazła się wśród trzech najlepszych produkcji filmowych w całej historii Prix Jeunesse International – najważniejszego na świecie festiwalu twórczości telewizyjnej dla dzieci i młodzieży, którego jubileuszowa 50 edycja zakończyła się w Monachium w zeszłym tygodniu.

Trzy części „Magicznego drzewa” („Drewniany pies”, „Berło” i „Połykacze książek”) otrzymały wcześniej na tym festiwalu sześć nagród i były jedynym tytułem i jedyną produkcją telewizyjną w historii festiwalu, który otrzymywał Grand Prix (a także nagrodę dziecięcego Jury) na jego trzech kolejnych edycjach. To także fenomen w historii 50 lecia Prix Jeunesse, gdyż jury nominowało do nagrody specjalnej tytuł, a nie konkretny odcinek.

Do finałowej trójki w Monachium dzieło Maleszki wybrano spośród ponad 20 tysięcy filmów pokazywanych w czasie 50 lat festiwalu. Warto podkreślić, że już samo dostanie się do pokazów festiwalowych w Monachium jest sukcesem, gdyż wybierane są tylko najlepsze światowe produkcje telewizyjne z poprzedzających kolejną edycję Prix Jeunesse International dwóch lat całej światowej produkcji dla dzieci i młodzieży do lat 15.

Obok produkcji TVP w kategorii film fabularny wyróżniono też angielskie „The Grufallo” będące koprodukcją BBC i niemieckiego ZDF oraz animację „The Little Boy and the Beast” produkcji telewizji ZDF. W innych kategoriach triumfowały m.in. słynna amerykańska „Ulica Sezamkowa” ( National Educational Television) i angielskie „Teletubisie” (BBC).

Przypomnijmy, że „Magiczne drzewo” Maleszki otrzymało też amerykańską Emmy Award i ponad 40 innych nagród na całym świecie.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *