Najważniejsze występy Polaków w kanałach otwartych

4 grudnia 2015 roku, po rocznym vacatio legis, wchodzą w życie przepisy „Rozporządzenia KRRiT w sprawie listy ważnych wydarzeń”. Kilka dni wcześniej, 24 listopada Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła „Stanowisko w sprawie sposobu postępowania dotyczącego nadania transmisji z ważnego wydarzenia w programie innym niż ogólnokrajowy i dostępny bez opłat”.

Rozporządzenie z 2014 roku rozszerza listę ważnych wydarzeń określoną w art. 20b ust. 2 (letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie; półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne; inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA) ustawy o radiofonii i telewizji o mecze z udziałem reprezentacji Polski w mistrzostwach świata i Europy w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn, w tym mecze eliminacyjne, zawody Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce, półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce ręcznej mężczyzn, a także inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne, Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym, zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich, zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet oraz Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce.

Zgodnie z przepisami ustawy o rtv bezpośrednia transmisja telewizyjna z ważnych wydarzeń może być nadana, co do zasady, tylko w programie ogólnokrajowym dostępnym w całości bez opłaty. Transmisje wydarzeń określonych w rozporządzeniu i ustawie o rtv, a co za tym idzie prawa odbiorców, zostały objęte ochroną prawną na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Na posiedzeniu 24 listopada br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła stanowisko, w którym szczegółowo opisuje procedurę postępowania administracyjnego, jaka zostanie przeprowadzona w przypadku nadania transmisji z ważnego wydarzenia w programie innym niż ogólnokrajowy i dostępny bez opłat.

Rozporządzenie KRRiT z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie listy ważnych wydarzeń

Stanowisko w sprawie sposobu postępowania dotyczącego nadania transmisji z ważnego wydarzenia w programie innym niż ogólnokrajowy i dostępny bez opłat

Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *