NASCAR Cup Series na Talladega Superspeedway na żywo w Motowizji

Po kilku wyścigach na krótkich i nieco dłuższych owalach kierowcy pucharowej serii NASCAR zmierzą się na prawdziwym gigancie. Już w niedzielę 21 kwietnia o godzinie 21:00 NASCAR odwiedzi Talladega Superspeedway – najbardziej spektakularny tor w kalendarzu.

Sprawdź godziny transmisji NASCAR w PROGRAMIE TV

Talladega Superspeedway to obiekt, który w 1969 roku powstał na terenie stanu Alabama. Założyciel organizacji NASCAR i twórca toru Daytona International Speedway przez lata po wybudowaniu obiektu w Daytona Beach szukał miejsca, w którym mógłby stworzyć tor jeszcze większy. Tor, na którym przekraczanie bariery 200 mil na godzinę byłoby dziecinnie łatwe. Po kilku nieudanych próbach pozyskania gruntów w Karolinie Północnej i Georgii ostatecznie udało mu się znaleźć odpowiednią działkę w Alabamie – na terenie, gdzie w latach II wojny światowej znajdowało się lotnisko wojskowe. Tak narodził się najdłuższy tor w kalendarzu Talladega Supespeedway, którego długość okrążenia to dokładnie 4.28 kilometra.

Jak sama nazwa toru wskazuje, jest to obiekt typu superspeedway. Stosuje się tutaj zatem specjalny pakiet aerodynamiczny i nieco słabsze silniki, aby pojazdy poruszające się w drafcie nie przekraczały zanadto bariery 200 mil na godzinę. Do tej samej grupy torów w aktualnym kalendarzu zalicza się także Daytona International Speedway i od niedawna Atlanta Motor Speedway. Oba tory pojawiły się już w tym sezonie i wygrali na nich odpowiednio William Byron i Daniel Suarez. Ci dwaj kierowcy rozpoczęli tegoroczną dominacje Chevroleta, która tylko trzykrotnie została przerwana przez kierowców Toyoty.

W pierwszych dziewięciu wyścigów tego roku ani razu nie triumfowali kierowcy Forda. Brak zwycięstw zespołów korzystających z pojazdów spod znaku błękitnego owalu jest bardzo nietypowy. Po raz podobna sytuacja miała miejsce trzynaście lat temu. W Talladedze tę złą passę przełamać może Ryan Blaney, który ściga się Fordem w Team Penske. Ubiegłoroczny mistrz serii w ostatnich latach stosunkowo często meldował się w kręgu zwycięzców na tym konkretnym torze. Dodatkowo w ostatnich 20 wyścigach w Talladedze Ford triumfował aż 12 razy. Wydaje się to być zatem najlepsze miejsce na przełamanie kiepskiej passy.

Sprawdź ofertę kanału Motowizja w PROGRAMIE TV

Wyścig Geico 500 – 10. runda sezonu 2024 – już w niedzielę 21 kwietnia. Początek transmisji na antenie Motowizji o godzinie 21:00. Rywalizacje będą komentowali Krzysztof Woźniak i Szymon Tworz.

Źródło: Motowizja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *