„NIE – PIERWSZY KROK W CHMURACH, w poszukiwaniu portretu pisarza” premierowo w Trójce

Scena Teatralna Trójki zaprasza na premierowe słuchowisko „NIE – PIERWSZY KROK W CHMURACH, w poszukiwaniu portretu pisarza” w adaptacji i w reżyserii Mariusza Malca, z muzyką improwizowaną Włodka Pawlika, realizowaną podczas nagrania. Emisja 20 kwietnia o godz. 19.05 na antenie radiowej Trójki.

W słuchowisku „NIE – PIERWSZY KROK W CHMURACH, w poszukiwaniu portretu pisarza” wykorzystano fragmenty opowiadań Marka Hłaski z 1955 roku: „Pierwszy krok w chmurach”, „Najświętsze słowa naszego życia”, „Śliczna dziewczyna” oraz „Lombard złudzeń”.

Mariusz Malec, który podjął się adaptacji i reżyserii słuchowiska zaznacza, że jest to: próba artystytcznej odpowiedzi na pytanie, jak głęboko osobowość Marka Hłaski, jego marzenia i lęki odbijają się w postaciach powołanych do życia na kartach 4 opowiadań zawartych w tomie „Pierwszy krok w chmurach”. To podróż w świat pisarza i obserwacja jego kolejnych kroków w chmurach. To wreszcie okruchy osobowości, które – jak puzzle – w wyobraźni uważnego słuchacza mogą ułożyć się w szkic portretu psychologicznego autora „Pięknych dwudziestoletnich”. Radiowe spotkanie z Markiem Hłaską i jego legendą na chwilę przed wylotem za granicę.

Marek Hłasko za tom opowiadań „Pierwszy krok w chmurach” w roku 1958 otrzymał Nagrodę Literacką Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Słuchowisko zrealizował Teatr Polskiego Radia na zlecenie Programu 3.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *