„Wyprawa po skarby z Bettany Hughes” na Polsat Viasat History

Wielokrotnie nagradzana historyczka, autorka i profesor, Bettany Hughes, powraca na Polsat Viasat History w nowej odsłonie serii „Wyprawa po skarby z Bettany Hughes”. W 3. sezonie, którego premiera odbędzie się już 19 kwietnia o 21:00, podczas kolejnej niezapomnianej podróży przez historię ludzkiej cywilizacji Bettany odwiedza jeden z najlepiej zachowanych rzymskich amfiteatrów w Bułgarii, nowo odkrytą starożytną tablicę w Turcji i piękne lasy Estonii. Dzięki wyjątkowemu dostępowi do odkryć archeologicznych profesor Hughes przedstawia niezwykłe osiągnięcia inżynierii, kultury i religii, które pokazują, co ludzie osiągnęli dzięki pasji, wytrwałości i współpracy.

Sprawdź godziny emisji audycji „Wyprawa po skarny z Bettany Hughes” w PROGRAMIE TV

3. sezon rozpoczyna się od podróży Bettany przez środkową Turcję do Kapadocji. Historyczka odwiedza wykute w skale miasta, a także liczącą 10 tysięcy lat świątynię i osadę w Göbeklitepe. Hughes natrafia również na zupełnie nowe odkrycie – niesamowitą liczącą prawie 12 tysięcy lat, wyrzeźbioną w kamieniu tablicę odkrytą poza Şanlıurfa, w południowo-wschodniej Turcji. Kamienna rzeźba przedstawiająca nagiego mężczyznę atakowanego przez wielkie koty i szarżującego byka, została odkryta niedawno w piwnicy mieszkańca wioski i nigdy wcześniej nie była pokazywana w materiałach filmowych.

Następnie Bettany udaje się w podróż do Omanu, kraju pełnego niespodzianek i kontrastów. Wraca do Azerbejdżanu, by przeżyć kolejne przygody na Jedwabnym Szlaku, a następnie udaje się do Albanii, by odkryć tajemnice wybrzeża Adriatyku. Podróżując na północ, trafia do Estonii, gdzie odwiedza Saaremaa – estońską „wyspę wikingów”. Odkrywa tam, ukryte na polanie w lesie, święte miejsce pochówku z dowodami składania ofiar z ludzi. Wraz z archeolog Mariką Mägi jako przewodniczką, uzyskuje specjalny dostęp do tajnego magazynu, w którym odkrywa złotą bransoletę z wężem z III wieku naszej ery. Po powrocie do stolicy Estonii, Tallina, Bettany poznaje historię niedawno wydobytego gigantycznego średniowiecznego wraku statku. Podróżując na zachód, bada wyspę Kihnu, nazywaną ostatnim matriarchatem w Europie. Mare Mätas, która poświęciła swoje życie zachowaniu kultury Kihnu, przeprowadza Bettany przez ich folklor i zwyczaje oraz przedstawia ją kobietom kultywującym unikalne tradycje wyspy.

Fascynująca podróż Bettany kończy się w Bułgarii, gdzie zgłębia ona mozaikę kultur, które stworzyły niesamowitą, złożoną historię. W Warnie nad Morzem Czarnym profesor Hughes bada liczący sześć tysięcy lat skarbiec ze złotem i odkrywa życie ludzi, którzy stworzyli jedną z pierwszych kultur Europy. Dzięki wyjątkowemu dostępowi, w Dolinie Trackich Królów, Bettany wchodzi do klimatycznego i liczącego prawie dwa i pół tysiąca lat grobowca z niezwykłymi, żywymi freskami, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Historyczka doświadcza rytuału ognia w wiosce Kosti i jest świadkiem tego, jak społeczność Pomaków maluje twarze swoich narzeczonych w Ribnovo, dzięki czemu odkrywa, jak wiele starożytnych tradycji wciąż przetrwało we współczesnej Bułgarii.

W zaginionej greckiej osadzie Heraclea Sintica odnajduje ślady miejskich świątyń, sklepów, ratusza, bazyliki i starożytnego sanktuarium bogini Nemezis. Hughes kończy swoją podróż pod pomnikiem Buzludzha, komunistycznym reliktem reprezentującym napięcie między bólem związanym z pamięcią o przeszłości a niebezpieczeństwem zapomnienia o nauce z niej płynącej.

Sprawdź ofertę kanału Polsat Viasat History w PROGRAMIE TV

Najnowszy sezon programu „Wyprawa po skarby z Bettany Hughes” to obowiązkowa podróżnicza przygoda dla każdego poszukiwacza historycznych skarbów i tajemnic przeszłości. Premiera odbędzie się 19 kwietnia o 21:00, wyłącznie na Polsat Viasat History. Emisja kolejnych odcinków w piątki o tej samej porze.

Źródło: Viasat World

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *