„Niedziela z… Andrzejem Łapickim” w TVP Kultura

Pierwsze niedzielne spotkanie w listopadzie TVP Kultura poświęci Andrzejowi Łapickiemu, którego pożegnaliśmy w 21 lipca tego roku. Był wybitnym aktorem teatralnym i filmowym oraz reżyserem. Zmarł mając niespełna 88 lat.

Zważywszy na niedawne odejście artysty spotkanie dryfuje w stronę wspomnień. Gośćmi Łukasza Drewniaka, którzy opowiedzą o naszym bohaterze, będą jego uczniowie: Agnieszka Glińska i Artur Żmijewski. Obok żalu, usłyszymy opowieści o ich pierwszych i ostatnich spotkaniach ze zmarłym. Pojawią się także pierwsze próby bilansu jego dorobku artystycznego, postawy twórczej i wyborów – zarówno w sztuce, życiu jaki i polityce. Wspominając Andrzeja Łapickiego będą rozmawiać o tym, jak został zapamiętany, ale również o tym, co pozostawił po sobie w polskiej kulturze.

Gośćmi drugiego spotkania będą Andrzej Wajda, Zofia Kucówna i Daniel Olbrychski. Z każdym z nich pozostawał w innej relacji – pozwoli nam to poznać go i zobaczyć z różnych perspektyw. Łapicki był jednym z aktorów – wizytówek Wajdy. Reżyser opowie dlaczego obsadzał go głównie w rolach bardzo dwuznacznych – zblazowanych, cynicznych, fałszywych albo przechodzących kryzys postaci. Zofia Kucówna, jako przyjaciółka, opowie o Łapickim – człowieku, jako kobieta, o Łapickim – amancie. Dla Daniela Olbrychskiego nasz bohater był kolegą i teściem. Przedstawi nam m.in. Łapickiego – miłośnika sportu.

W ramach spotkania z twórczością Andrzeja Łapickiego zapraszamy o godzinie 17:50 na dokumentalny portret aktora pt. „Łapa”. Reżyser filmu sięga do archiwów Telewizji Polskiej i pokazuje nam jego kunszt aktorski, ewolucję i meandry artystycznej drogi. Robi to, konstruując układankę z fragmentów utrwalonych na taśmie przedstawień Teatru Telewizji, spektakli teatralnych, filmów fabularnych, zarejestrowanego w Polskim Radiu procesu pracy nad słuchowiskiem, a także interesujących wypowiedzi Łapickiego o aktorstwie i teatrze, wygłaszanych przy różnych okazjach i w różnych okresach.

O godzinie 19:30 zapraszamy natomiast na adaptację głośnej powieści Alberto Moravii, spektakl „Pogarda”, gdzie nastąpiło nieoczekiwane odwrócenie ról – Łapicki był reżyserem a Wajda aktorem. Spotkanie zakończymy o godzinie 20:35 filmem Andrzeja Wajdy „Wszystko na sprzedaż”, poświęconym pamięci innego wybitnego polskiego aktora – Zbyszka Cybulskiego. Jest to opowieść o człowieku, który odszedł. Jego śmierć zmusza do zastanowienia się nad tym, kim był naprawdę, co po sobie zostawił, jakim pozostanie w pamięci tych, którzy go kochali i tych, którzy podziwiali go z daleka. Łapicki zagrał tu jedną z głównych ról – reżysera Andrzeja.

„Niedziela z… Andrzejem Łapickim”

Emisja: niedziela, 4 listopada, od godziny 17:20

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *