„Niedziela z…” Józefem Wilkoniem w TVP Kultura

W TVP Kultura 16 lutego o godz. 17:15 gościem „Niedzieli z…” będzie Józef Wilkoń, znany na całym świecie polski ilustrator, malarz, rzeźbiarz i autor scenografii. Artysta w lutym świętuje swoje 90. urodziny.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału TVP Kultura

Józef Wilkoń zilustrował ponad 200 książek w kraju i za granicą oraz sam napisał teksty do kilkunastu z nich. Inspiracją dla jego prac jest przyroda, a przede wszystkim zwierzęta. Jego prace trafiły do zbiorów muzealnych w wielu krajach na całym świecie.

Marta Perchuć – Burzyńska porozmawia z artystą i zaproszonymi przez niego gośćmi: Agnieszką Morawińską – historyczką i krytyczką sztuki, Ewą Błaszczyk – aktorką, piosenkarką, pomysłodawczynią i prezeską Fundacji „Akogo?”, Iwoną Staroszczyk – właścicielką Limited Edition, jednej z pierwszych wirtualnych galerii sztuki w Polsce, ks. Wojciechem Drozdowiczem – proboszczem parafii bł. Edwarda Detkensa, współzałożycielem Fundacji „Akogo?”, Bronisławem Kledzikiem – dyrektorem Wydawnictwa „Media Rodzina” i Arturem Matysem – wydawcą, prezesem Fundacji „Poset”.

Goście w studiu porozmawiają m.in. o pasjach i inspiracjach, „Don Kichocie” i „Panu Tadeuszu”, o tym, ile artysta zawdzięcza przypadkowi i dlaczego Józef Wilkoń w dzieciństwie bał się wilków.

Po programie TVP Kultura zaprasza na filmy dokumentalne i reportaże Janusza Stannego i Józefa Wilkonia: Spojrzenie na „Pana Tadeusza” (godz. 18:05), „Józef Wilkoń” (godz. 18:40) oraz „Arka Józefa Wilkonia” (godz. 19:05).

12 lutego, w dniu urodzin Józefa Wilkonia, Kultura pokaże premierowy reportaż Małgorzaty Niecieckiej – Mac „Ilustratorzy. Świat niedopowiedziany”, którego jubilat będzie głównym bohaterem (godz. 13:15) oraz filmową opowieść o artyście w reż. Mariusza Malca „Wilkoń 88” (godz. 19.20).

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *