„Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks” i „Arcyoszust” w HBO i HBO GO

Oprah Winfrey pojawi się w nowym filmie produkcji HBO „Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks” jako córka zapomnianej przez historię kobiety, której komórki przyczyniły się do rozwoju medycyny. Robert De Niro wystąpi w roli Berniego Madoffa, autora wielkiego finansowego przekrętu, w kolejnym filmie produkcji HBO „Arcyoszust”. Oba filmy będą dostępne w HBO i HBO GO.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału HBO

„Nieśmiertelne życie Henrietty Lacks” to inspirujący dramat telewizyjny o kobiecie, której chore komórki przyczyniły się do rozwoju medycyny. Henrietta Lacks była Afroamerykanką chorującą na raka szyjki macicy. Bez jej zgody pobrano od niej chore komórki, a materiał został przekazany George’owi Geyowi, ówczesnemu dyrektorowi centrum badań nad kulturami tkankowymi na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa. Komórki, zwane od pierwszych liter imienia i nazwiska kobiety HeLa, uważane są za nieśmiertelne, ponieważ zdolne są do nieskończenie wielu podziałów mitotycznych. Ich uzyskanie doprowadziło do przełomu w medycynie. Henrietta Lacks przegrała z chorobą w 1951 roku, mając 31 lat. Osierociła piątkę dzieci.

Historia zapomnianej Henrietty Lacks opowiedziana jest z perspektywy jej córki, Deborah, w którą wciela się zdobywczyni Złotego Globu i dwóch nominacji do Oscara – Oprah Winfrey („Kolor purpury”, „Kamerdyner”). Film powstał na podstawie reportażowej książki autorstwa Rebecki Skloot. Komórki HeLa hodowane są w laboratoriach na całym świecie nieprzerwanie od momentu pobrania. Produkcja HBO, za której reżyserię odpowiada George C. Wolfe („Noce w Rodanthe”, „Nie jesteś sobą”), porusza tematy uprzedzeń rasowych, ubóstwa, arogancji lekarzy, ale i niezłomnej wiary w lepszą przyszłość. W filmie występują również Renée Elise Goldsberry (serial „Tylko jedno życie”), dwukrotnie nominowana do Złotego Globu Rose Byrne (serial „Układy”) i laureat Emmy Courney B. Vance (serial „American Crime Story”). Film będzie można obejrzeć 23 kwietnia w HBO GO i 30 kwietnia w HBO.

„Arcyoszust” przedstawia kulisy wielkiego finansowego przekrętu Berniego Madoffa. Tłem historii jego krętactw i kłamstw oraz prób zatuszowania skandalu staje się dramat żony i synów finansisty, którzy nagle stają się obiektem powszechnej krytyki. W roli Madoffa występuje Robert De Niro, który jest także producentem wykonawczym filmu. Michelle Pfeiffer wciela się w rolę jego żony. W pozostałych rolach występują Alessandro Nivola, Nathan Darrow, Kristen Connolly, Lily Rabe i Hank Azaria.

Za reżyserię produkcji HBO odpowiada Barry Levinson, który pełni także obowiązki producenta wykonawczego, podobnie jak Jane Rosenthal, Robert De Niro, Berry Welsh i Tom Fontana. Koproducentem filmu jest Jason Sosnoff, a producentem Joseph E. Iberti. Scenariusz „Arcyoszusta” jest adaptacją książki Diany B. Henriques pt. The Wizard of Lies: Bernie Madoff and the Death of Trust, a jego autorami są Sam Levinson, John Burnham Schwartz i Samuel Baum. Dodatkową inspiracją dla twórców była także książka Laurie Sandell Truth and Consequences. Film będzie można obejrzeć 21 maja w HBO i HBO GO.

Źródło: HBO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *