„Nocny recepcjonista” na AMC

„Nocny recepcjonista” to współczesna interpretacja bestsellerowej powieści szpiegowskiej Johna le Carré o tym samym tytule. Wciągający thriller zaprezentowany w klimacie przywodzącym na myśl najlepsze produkcje szpiegowskie, przedstawia losy Jonathana Pine’a, byłego żołnierza, który zostaje zwerbowany przez agentkę wywiadu do podążania śladem bezwzględnego handlarza bronią. W rolach głównych zobaczymy Toma Hiddlestona, Hugh Lauriego, Olivię Colman i Elizabeth Debicki. Premierowy odcinek już 7 lipca 2016 roku na AMC.

Tytułowy nocny recepcjonista, Jonathan Pine (Tom Hiddleston, „Thor”, „Tylko kochankowie przeżyją”), pracuje w hotelu w Kairze, w samym środku wydarzeń Arabskiej Wiosny. Poznaje tam piękną kobietę o imieniu Sophie, która przekazuje mu tajne informacje o transakcji związanej z dostawą broni mogące wpłynąć na losy całego powstania. Okazuje się, że za przemytem stoi znany biznesmen, Richard Roper (Hugh Laurie, „Dr House”, „Rozważna i romantyczna”). Od tej pory losy Pine’a i Ropera splatają się ze sobą, by ponownie przeciąć się kilka lat później w Zurychu. Własną batalię przeciwko bogaczowi trudniącemu się handlem bronią prowadzi agentka wywiadu, Angela Burr (Olivia Colman, „Broadchurch”, „Żelazna Dama”), która powierza Pine’owi zadanie zdemaskowania nielegalnej działalności Ropera. By zdobyć zaufanie biznesmena, mężczyzna musi nie tylko udawać pozbawionego skrupułów przestępcę, ale naprawdę się nim stać… Od tej pory rozpoczyna się śmiertelnie niebezpieczna gra, w którą zamieszani są także najważniejsi przedstawiciele brytyjskiego rządu.

Serial pokazuje świat, w którym granica pomiędzy dobrem, a złem jest bardzo wyraźna, jednak mimo wszystko ciągnie nas w stronę zła. Widzów fascynować będzie ta ciemna strona – ten właśnie aspekt skłonił mnie do zajęcia się tym projektem. Nikt do końca nie jest pewien, czy Pine jest po właściwej stronie. W serialu widzowie będą obserwowali, jak Pine przenika do świata Ropera. To bardzo atrakcyjny, elegancki, seksowny i szykowny świat, któremu nie sposób się oprzeć, nawet jeśli coś podpowiada nam, że jest on zły. Z podobnymi emocjami boryka się Pine – opowiada producentka wykonawcza i reżyserka, Susanne Bier.

Twórcy serialu zdecydowali się uwspółcześnić fabułę stworzoną przez Johna le Carré. Największym zaskoczeniem dla fanów powieści może być uczynienie z agenta Burr – agentki Angeli, granej przez świetną Olivię Colman. Dodatkowo bohaterka, która przez cały serial uchodzi za „twardą babkę” uganiającą się za pozbawionym skrupułów mordercą, jest w ciąży. Zmiana ta podyktowana została tym, że aktorka rozpoczynając pracę na planie serialu spodziewała się dziecka. Ponadto w oryginale cała akcja rozgrywała się na luksusowym jachcie Ropera, serial natomiast przenosi widzów na słoneczną wyspę, gdzie znajduje się majestatyczna willa przywodząca na myśl posiadłość Wielkiego Gatsby’ego. Fabuła powieści dotykała także problemu wojny narkotykowej w Ameryce Środkowej, dla którego w telewizyjnej adaptacji znaleziono współczesny odpowiednik – rynek nielegalnej broni na Bliskim Wschodzie.

Producentką wykonawczą i reżyserką „Nocnego recepcjonisty” jest Susanne Bier. Serial to pierwszy projekt telewizyjny reżyserki, laureatki Oskara w 2011 roku za film „W lepszym świecie” (kategoria Najlepszy Film Nieanglojęzyczny). Bier jest także zdobywczynią licznych nagród i wyróżnień, m.in. Złotego Globa, włoskiego Złotego Globa dla Najlepszego Filmu Europejskiego i nagrody European Film Awards za Najlepszą Reżyserię.

Producentami wykonawczymi są Simon Cornwell, Stephen Cornwell, John le Carré i Stephen Garret. Scenarzystą i producentem wykonawczym – David Farr. Serial to koprodukcja AMC, BBC One oraz The Ink Factory.

W serialu występują: Tom Hiddleston jako Jonathan Pine, Hugh Laurie jako Richard Roper, Olivia Colman jako Angela Burr, Elizabeth Debicki jako Jed Marshall, Tom Hollander jako Lance Corkoran i inni.

Na pierwszy sezon „Nocnego recepcjonisty” składa się osiem odcinków, z których premierowy zostanie wyemitowany już 7 lipca o godzinie 21:00. Kolejne odcinki w czwartki o godzinie 21:00.

Źródło: AMC Networks International – UK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *