Nowe filmy dokumentalne HBO Europe już jesienią w HBO i HBO GO

HBO Europe prezentuje nowe filmy dokumentalne z Europy Środkowej: są wśród nich filmy z Polski, Czech, Węgier i Rumunii. Znajduje się wśród nich laureat nagrody głównej Krakowskiego Festiwalu Filmowego: Acasa, mój dom, a część z nich została niedawno zaprezentowana na festiwalu Hot Docs Canadian w Toronto: Lekcja miłości, Niesieni muzyką i Dwie matki. Premiera większości z tych dokumentów odbędzie się w HBO GO jeszcze w tym roku.

Sprawdź ofertę kanału HBO w PROGRAMIE TV

Europejscy filmowcy znani są ze swojej wrażliwości i ciekawego spojrzenia na świat. W swoich projektach zadają oni ważne pytania dotyczące wartości, relacji międzyludzkich czy celu życia człowieka. Niedawno w serwisie HBO GO miały miejsce premiery dwóch takich filmów dokumentalnych – przedstawiającego śledztwo dziennikarskie, które ujawniło olbrzymią skalę korupcji w rumuńskim systemie zdrowia – Colectiv, oraz zgłębiającego historię założycieli Hollywood, którzy mieli polskie korzenie – Pollywood.

Tytuły te to jednak dopiero początek listy najnowszych dokumentów HBO Europe. Na festiwalu Hot Docs, który odbył się w czerwcu w Toronto, zaprezentowane zostały nowe europejskie filmy dokumentalne. Jest wśród nich polski dokument Lekcja miłości opowiadający o 69-letniej kobiecie, która uwolniwszy się z toksycznego związku po raz pierwszy w życiu zaczyna żyć na własnych warunkach. Są także dwa filmy, które swoją międzynarodową premierę miały właśnie na Hot Docs, tzn. węgierski Dwie matki przedstawiający historię węgierskiej pary kobiet, która stara się o adopcję dziewczynki, oraz czeski film Niesieni muzyką opowiadający o niezwykłym zespole, który tworzą niepełnosprawni muzycy.

Wśród innych nowych produkcji HBO Europe są też wyróżniony nagrodą główną Złotym Rogiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym rumuński film Acasă, mój dom stawiający pytania o cenę dostosowania się do obowiązujących zasad społecznych i podkreślający znaczenie rodziny oraz zaprezentowany na festiwalu CPH:DOX w Kopenhadze węgierski Powrót to Epipo o kontrowersyjnym letnim obozie młodzieżowym, który odcisnął piętno na jego uczestnikach.

Opowiadanie lokalnych, europejskich historii, które jednocześnie potrafią wybrzmieć i poruszyć globalną publiczność jest wpisane w naszą filozofię. Na każdym rynku dokładamy wszelkich starań, aby dać naszym widzom możliwość zapoznania się z najbardziej wymownymi lokalnym filmami dokumentalnymi i udostępniać je w krajach, w których działamy. Jesteśmy dumni ze współpracy zarówno z uznanymi filmowcami, jak i młodymi, utalentowanymi debiutantami. Naszym celem jest zapewnienie wysokiej jakości produkcji filmów dokumentalnych, zarówno z punktu widzenia opowiadanej historii, jak i samego podejścia filmowego – mówi Hanka Kastelicová, VP Documentaries w HBO Europe.

Już teraz jednak w serwisie HBO GO dostępne są dwa najnowsze filmy dokumentalne HBO Europe – Colectiv oraz Pollywood. Premiera większości wspomnianych filmów dokumentalnych HBO Europe odbędzie się jesienią tego roku w HBO GO.

Źródło: HBO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *