Nowe odcinki „Sensacji XX wieku” w TVP1 HD

Bitwa pod Komarowem, gen. Andrei Własow i złamanie szyfru Enigmy będą tematami jesiennych odcinków „Sensacji XX wieku”, które premierowo zobaczą widzowie od 19 października 2015 roku w TVP1 HD. Autor cyklu Bogusław Wołoszański o niezwykłych historycznych wydarzeniach minionego wieku opowie z aktorami, m.in.: Jakubem Wesołowskim, Lesławem Żurkiem, Ireneuszem Czopem, Michałem Czerneckim, Mirosławem Baką, Adamem Woronowiczem, Marcinem Sztabińskim.

Jesienią sześć premierowych odcinków serii dokumentalnej Bogusława Wołoszańskiego „Sensacje XX wieku” zobaczą widzowie TVP1 HD. Koprodukcję Telewizji Polskiej i National Geographic Channel oparto na materiałach archiwalnych TVP i fabularyzowanych inscenizacjach z udziałem aktorów. W nowych odsłonach „Sensacji XX wieku” zagrali m.in.: Jakub Wesołowski, Lesław Żurek, Ireneusz Czop, Michał Czernecki, Mirosław Baka, Adam Woronowicz, Marcin Sztabiński.

W pierwszej kolejności Jedynka pokaże „Szablę polską” – 19 października o godzinie 20:25. Odcinek został poświęcony tematowi bitwy pod Komarowem – największej bitwy konnicy w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. (w bitwie udział brało 6 pułków polskich i 20 radzieckich). Ta zrekonstruowana opowieść odsłoni widzom tamten czas heroicznego starcia polskich żołnierzy i kunsztu naszych dowódców (gen. Stanisław Haller), którzy w jednodniowej bitwie przed murami Zamościa potrafili zatrzymać potężnego wroga i rozbić go, ostatecznie przesądzając o wielkim polskim zwycięstwie w wojnie 1920 roku. Tydzień później, 26 października widzowie zobaczą historię dowódcy Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej (ROA), a następnie Sił Zbrojnych Komitetu Wyzwolenia Narodów Rosji podczas II wojny światowej pt. „Generał Własow”. Kim był generał Andrei Własow? Dlaczego ten bohater bitwy pod Moskwą w 1941 roku, decydującej dla dalszego biegu wojny, podjął kolaborację z Niemcami? Jak to się stało, że w 1945 roku, już po zakończonej wojnie został schwytany przez NKWD?

Z kolei w listopadzie (2, 9, 23 i 30) TVP1 HD pokaże czteroodcinkowe widowisko pt. „Enigma” o ściśle tajnych kulisach złamania przez polskich kryptologów niemieckiej maszyny szyfrującej. Przed tym wielkim wyzwaniem skapitulowali brytyjscy i francuscy kryptolodzy, uznając, że jest to zadanie niemożliwe do wykonania.

„Sensacje XX wieku” przedstawiają fascynujące wydarzenia z historii opowiadane w przystępny i ciekawy sposób. Walorem produkcji Bogusława Wołoszańskiego jest nie tylko atrakcyjna forma, ale również wysokie oceny historyków. To sprawiło, że zakupiło je wiele zagranicznych telewizji, m.in. szwedzka, węgierska, słowacka czy japońska.

Cykl jest realizowany we współpracy z Redakcją filmu dokumentalnego TVP1 pod kierownictwem Andrzeja Fidyka.

„Sensacje XX wieku”

Premiera: poniedziałek, 19 października, godzina 20:25
Emisja: poniedziałek, godzina 20:25

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *