Nowe „Sensacje XX wieku” premierowo w TVP1 HD

Dwa premierowe odcinki popularnej serii dokumentalnej Bogusława Wołoszańskiego „Sensacje XX wieku” TVP1 HD wyemituje w poniedziałki 13 i 27 kwietnia o godzinie 20:25. Kolejne dwa widzowie zobaczą też w poniedziałki 11 i 25 maja, a resztę cyklu jesienią. Nowa seria – oparta na archiwach i fabularyzowanych inscenizacjach z udziałem aktorów – to koprodukcja Telewizji Polskiej i National Geographic Channel.

W czterech premierowych odcinkach w kwietniu i maju br. Bogusław Wołoszański opowie widzom Jedynki o niezwykłych wydarzeniach minionego wieku i nietuzinkowych, choć mało znanych postaciach, które za nimi stały. Przyjrzy się m.in. rotmistrzowi Jerzemu Sosnowskiemu – asowi wywiadu II Rzeczpospolitej, który dzięki swoim talentom i urokowi osobistemu zdobywał tajne informacje, romansując z żonami wysokich rangą urzędników i wojskowych w Berlinie.

Ekipa programu trafi też na Dolny Śląsk, aby przyjrzeć się jednej z najpilniej strzeżonych powojennych tajemnic Wrocławia. Czy w okolicach miasta może być nadal ukryty legendarny skarb hitlerowców? Jaką rolę w jego ukryciu mogli odegrać: Otto Skorzeny, zwany najgroźniejszym człowiekiem w Europie, Reinhard Gehlen, tworzący po zakończeniu wojny wywiad RFN i Herbert Klose, funkcjonariusz wrocławskiego Prezydium Policji, który po wojnie prawdopodobnie pozostał w Polsce, aby pod fałszywym nazwiskiem strzec skarbu?

„Sensacje XX wieku” przedstawią również historię Wilhelma Wulffa – astrologa, którego talent do stawiania horoskopów najpierw uratował przed śmiercią w obozie koncentracyjnym, a później pomógł w sterowaniu decyzjami samego Heinricha Himmlera. Czy to możliwe, że pod jego wpływem Himmler, jeden z najbardziej zaufanych ludzi Hitlera, mógł odważyć się zorganizować zamach na swojego wodza?

„Sensacje XX wieku” to nie tylko fascynujące historie. Widowisko to słynie również z gwiazdorskiej obsady. Oprócz aktorów znanych z poprzednich odcinków, takich jak Paweł Woronowicz, Jerzy Bończak czy Krzysztof Pieczyński, na ekranie pojawią się również aktorzy młodego pokolenia: Natalia Klimas, Piotr Głowacki i Mikołaj Roznerski.

„Sensacje XX wielu” pojawiły się w Telewizji Polskiej we wrześniu 1983 roku szybko zdobywając uznanie widzów niekonwencjonalnym sposobem przedstawiania najważniejszych wydarzeń oraz procesów politycznych, gospodarczych i militarnych XX wieku.

Przez minionych 30 lat program przechodził wiele przeobrażeń. Od pierwszych odcinków nagrywanych w studiu telewizyjnym, poprzez realizacje w miejscach, w których rozgrywała się historia (warownie linii Maginota, tunele pod Verdun, twierdza Eben Emael, Hiroszima, port Inchon w Korei Płd., willa Hitlera na górze Kehlstein), do wielkich widowisk historycznych z udziałem najlepszych polskich aktorów i dziesiątków statystów (Katyń, wojna polsko-bolszewicka, bitwa nad Bzurą, bitwa pod Mokrą itp).

Doświadczenia z realizacji „Sensacji XX wieku” pozwoliły twórcy cyklu podjąć produkcję 13-odcinkowego serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów” z udziałem najlepszych polskich aktorów (m.in. Paweł Małaszyński, Jan Frycz, Karolina Gruszka, Borys Szyc), który nie tylko zyskał najwyższe oceny widzów i historyków, ale został zakupiony przez zagraniczne telewizje (m.in. szwedzką, węgierską, słowacką, japońską).

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *