Nowe seriale w TVP Historia

To będzie atrakcyjna jesień. TVP Historia zaprasza na orientalną sagę opowiadającą o miłości tureckiego Beja do córki młynarza, przygodowy serial prezentujący perypetie średniowiecznego zakonu rycerskiego oraz cykle filmów dokumentalnych, przedstawiających pradawnych bogów, historię papiestwa. Antena zdradzi też sekrety fascynujących polityków XX wieku.

„Ostatni Bej Bałkanów” – czwartki, godzina 20:00 – saga klanu awanturników, rządzących na Zamku Gorick. Akcja zaczyna się w 1890 r. od narodzin dziedzica rodu – Zulafikara. Chłopiec wychowany jest po królewsku, odbiera gruntowną edukację na uniwersytecie w Salonikach, a po powrocie do domu romansuje z Esmą, córką młynarza. Małżeństwo nie wchodzi w rachubę – oznaczałoby gigantyczny mezalians… Romans osadzony jest na tle wielkiej historii: upadku nie tylko Imperium Ottomańskiego, lecz także XIX-wiecznego globalnego porządku, zwieńczonego wybuchem I wojny światowej. Premiera: 6 września 2012.

„Święci i grzesznicy – historia papiestwa” – soboty, godzina 22:00 – sześcioodcinkowy serial dokumentalny, oparty na bestsellerze Duffy’ego Eamona . Zdradza najgłębsze tajemnice papieży, pokazuje ich rolę w katolicyzmie, ale także wpływ na polityczne oraz kulturalne losy świata. Opowiada o papieżach i antypapieżach, inkwizycji, walce ze schizmą i nie tylko… Każdy z sześciu odcinków przedstawia inny wycinek dziejów papiestwa: od postaci świętych po zdrady i intrygi. Premiera: 7 września 2012.

Ginące cywilizacje – czwartki , godzina 20:00 – seria poświęcona najbardziej imponującym, a także najbardziej zagrożonym cywilizacjom na ziemi. Prezentuje historię, religię, styl życia oraz kulturę m.in. ludzi-jaguarów z meksykańskiego stanu Guerrero, kaszmirskich Ladakhów, żyjących w absolutnej izolacji na pograniczu Pakistanu, Chin oraz Indii, buńczucznych wojowników z Syczuanu, Mongołów z pustyni Gobi oraz Siuksów ze stanu Dakota. Premiera: 4 października 2012.

„Komandoria” – czwartki , godzina 21:00 – serial przygodowy, osadzony w realiach wojny stuletniej. Francuska prowincja Burgundia boi się wybuchu wojny francusko-angielskiej. Kraina ledwo obroniła się przed epidemią dżumy, a już zagraża jej konflikt zbrojny, niosący śmierć i zniszczenie. Jedynym oparciem dla miejscowej ludności jest Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników im. Jana Jerozolimskiego z Rodos. Zakonnicy zajmują się wojaczką i ziołolecznictwem; nie odmawiają też pomocy świeckim sąsiadom… W filmie nie brak scen walk, turniejów ani… romansów. Premiera: 4 października 2012.

Cykl „cała prawda o politykach” – piątki, godzina 21:00 – Christian Mallard i Bernard Vaillot, francuscy dziennikarze polityczni, zdradzają najgłębsze tajemnice XX- wiecznych przywódców. Francuzi przybliżają postaci m.in. jordańskiego króla Abdullaha, Szymona Peresa, dwukrotnego premiera i prezydenta Izraela, Michaiła Gorbaczowa, ostatniego prezydenta ZSRR czy Colina Powella, amerykańskiego sekretarza stanu. Premiera: 5 października 2012.

„Pradawni bogowie” – soboty, godzina 22:15 – serial dokumentalny, zdradzający największe sekrety starożytnych cywilizacji. Irlandzki prezenter Christy Kenneally zabiera nas w podróż w czasie do starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Opowiada także o starożytnych Celtach, Inkach i Majach. Premiera: 20 października 2012.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *