Nowy sezon serii „Katastrofa w przestworzach” na kanale National Geographic

DSG Photo/Darren Goldstein

Kiedy 17 lipca 2014 roku na terytorium Ukrainy spadł samolot malezyjskich linii Malaysia Airlines – świat wstrzymał oddech. W kraju od kilku miesięcy toczyły się walki między prorosyjskimi separatystami a wojskami ukraińskimi. Do najcięższych starć dochodziło w szczególności w regionie, gdzie runęła maszyna. Od początku brano pod uwagę scenariusz, który na samą myśl mroził krew w żyłach – samolot mógł zostać zestrzelony. Tajemnica lotu MH-17 rozpoczyna na kanale National Geographic kolejny sezon kultowej już serii „Katastrofa w przestworzach”. Razem ze śledczymi będziemy próbowali zrozumieć, dlaczego samoloty nigdy nie dotarły do miejsc docelowych.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic

Wieś Hrabowe w obwodzie donieckim, 40 kilometrów od ukraińsko-rosyjskiej granicy. To tu zakończył się lot MH-17, samolotu malezyjskich linii lotniczych, który leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Około 50 km przed wejściem w obszar powietrzny Rosji maszyna zaczęła nagle opadać, po czym zniknęła z radarów. Wkrótce świat poznał tragiczną informację – malezyjski Boeing 777 spadł. Życie w katastrofie straciło 298 osób – wśród nich większość stanowili obywatele Holandii. To dlatego śledztwo w tej sprawie prowadzili holenderscy eksperci. Mieli dodatkowo utrudnione zadanie – musieli przede wszystkim uzyskać bezpieczny dostęp do miejsca katastrofy. Konieczne okazały się rozmowy z rządem Ukrainy, przedstawicielami Unii Europejskiej, ONZ, OBWE i Czerwonego Krzyża. Sprawa była na tyle poważna, że Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła specjalną rezolucję, która miała pomóc w prowadzeniu śledztwa. Przede wszystkim chodziło o to, by współpracowały ze sobą wszystkie strony potencjalnie mogące pomóc w rozwikłaniu tajemnicy tej tragedii.

Kluczowa była tu współpraca prorosyjskich separatystów, których zeznania i informacje były dla sprawy bezcenne. To oni również mieli dostęp do czarnych skrzynek, szczątków maszyny i ciał ofiar. Ich punkt widzenia jednoznacznie wskazywał winę ukraińskiego wojska. Opublikowane przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy nagrania rozmów separatystów dowodziły z kolei, że samolot został zestrzelony w wyniku akcji jednego z ich oddziałów. Podobne informacje – o rakiecie ziemia-powietrze wystrzelonej z części terytorium Ukrainy opanowanej przez separatystów – uzyskał amerykański wywiad.

Dalsze losy śledztwa przypominały odbijanie piłeczki. Z Zachodu wciąż docierały kolejne dowody na to, że winę za katastrofę ponoszą separatyści, natomiast rosyjskie władze za wszelką cenę próbowały zdyskredytować te opinie. W poszukiwanie prawdy zaangażowani byli holenderscy urzędnicy, przedstawiciele linii lotniczej, członkowie OBWE, a nawet dziennikarze obywatelscy. Co udało im się ustalić? Jak wyglądały prace śledczych na terenie objętym walkami? Kto poniósł odpowiedzialność za tę tragedię?

W kolejnym odcinku widzowie zobaczą rekonstrukcję lotu Emery Worldwide numer 17.Tuż po starcie z kalifornijskiego lotniska 16 lutego 2000 roku samolot transportowy musi awaryjnie lądować. Pilotom udaje się dolecieć w pobliże lotniska, ale uszkodzona maszyna spada na pobliskie złomowisko. Aby ustalić przyczynę wypadku, śledczy muszą przeprowadzić szereg wywiadów. Konieczna okaże się też rozmowa z jednym z kolegów członków załogi. Nie wyjaśni ona jednak w pełni przyczyny katastrofy. Eksperci będą zmuszeni prowadzić żmudne poszukiwania, by zgromadzić jak największy materiał dowodowy.

W trzecim odcinku serii „Katastrofa w przestworzach” przyjrzymy się z kolei katastrofie samolotu TransAsia. Maszyna krąży nad Cieśniną Tajwańską, aby przeczekać przechodzący nieopodal cyklon. Wkrótce rozbija się na wyspie Penghu. Za przyczynę katastrofy media uznały początkowo złe warunki pogodowe. Analiza zebranych przez śledczych dowodów naprowadza jednak ekspertów na inny trop. Po sześciu miesiącach od rozpoczęcia śledztwa, rozbija się kolejna maszyna tego samego przewoźnika. Czy wypadki mają ze sobą związek?

„Katastrofa w przestworzach” – premiery w poniedziałki od 12 lutego na kanale National Geographic.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *