W 31 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego TVP Historia stara się przypomnieć widzom nie tylko fakty i procesy historyczne związane z wydarzeniami 13 grudnia 1981 roku, ale także przybliżyć atmosferę i emocje grudniowych dni. TVP Historia zaprasza na wybór filmów i programów opowiadających o tych wydarzeniach.

10:05 – “Śpiewnik uliczny i domowy” reż. Dariusz Goczał, Krzysztof Zalewski – Przypominamy piosenki, które powstały w drugim obiegu, a które nuciła cała Polska. To muzyczno-słowny zapis wydarzeń i emocji początku lat 80-tych. W programie także wypowiedzi twórców.

12:00 – “Kariera i sumienie (Romuald Spasowski)” reż. Wincenty Ronisz – Decyzja ambasadora PRL w USA Romualda Spasowskiego, który po ogłoszeniu Stanu wojennego poprosił o azyl w USA budziła podziw, niedowierzanie ale i kontrowersje. Kim był człowiek, który wywołał tę burzę? Jakie były oblicza patriotyzmu grudnia 1981 roku? Na X Ogólnopolskim Niezależnym Przeglądzie Form Dokumentalnych film otrzymał Nagrodę Specjalną Prezesa TVP.

15:35 – “Flesz Historii” – informacyjny program TVP Historia, wydanie specjalne poświęcone obchodom rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

19:00 – W paśmie Kalendarium Historyczne film dokumentalny “13 pierwszych dni – 13 grudnia 1981” reż. Robert Kalukin – Film pokazujący 13 grudnia z perspektywy “zwykłego” dnia i tego co się w nim zdarzyło. Autor odzwierciedlił w ten sposób dramaturgię tamtego czasu. “Nie było Teleranka”, “Internowano 10 tys. osób”, “Godzina policyjna”, “Strajki”. To opowieść o faktach i emocjach, która pozawala widzom przenieść się w czasie do 13 grudnia 1981 roku.

19:25 – “Sieroty spod znaku WRONy” reż. Anna Plaszczyk – Inspiracją tego filmu jest “Kołysanka” Jacka Kaczmarskiego – piosenka o dzieciach, które na początku stanu wojennego trafiły do politycznych domów dziecka, gdyż ich rodzice zostali internowani bądź aresztowani. Film oparty na faktach.

22:00 – “Spór o Historię” program publicystyczny, w którym naukowcy dyskutują o najważniejszych wydarzeniach historycznych, spierają się o ich interpretacje. 13 grudnia Maciej Zakrocki dyskutować będzie z profesorami Antonim Dudkiem, Wojciechem Roszkowskim i Adamem Koseskim o tym czym jest dla współczesnych stan wojenny? Czy prawdą jest twierdzenie Normana Daviesa, że był “najdoskonalszym zamachem wojskowym w historii nowożytnej Europy”. Jeśli tak, to w czym przejawiała się genialność tego zamachu stanu? Jaką rolę odegrało w nim Ludowe Wojsko Polskie a jaką PZPR i inne ośrodki władzy? Jakie cele, poza zdławieniem “Solidarności”, przyświecały twórcom stanu wojennego? Jakie były koszty i konsekwencje stanu wojennego?

23:15 Dziennik Telewizyjny – pokażemy fragmenty dzienników telewizyjnych z 13 grudnia oraz późniejszych dni stanu wojennego, będących wiernym dokumentem tamtych czasów. Zapisem historii – bez komentarza.

Źródło: Telewizja Polska