Od Wannsee do Żegoty w TVP1 HD

W cieszącym się dużym zainteresowaniem brytyjskim cyklu „Polscy bohaterowie wojenni” w poniedziałek, 26 stycznia 2015 roku, TVP1 HD przedstawi – w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu – odcinek „Żegota. Na pomoc Żydom”. A wcześniej zaprosi – w paśmie Teatru Telewizji – na także brytyjskie, nagrodzone Emmy, „Ostateczne rozwiązanie” z Kennethem Branaghiem, Colinem Firthem i Stanleyem Tuccim.

Wyprodukowane przez BBC „Ostateczne rozwiązanie” w reż. Franka Piersona to nakręcona w autentycznych wnętrzach rekonstrukcja rozstrzygającego dla losów Żydów, historycznego spotkania nazistowskich decydentów w Wannsee 20 stycznia 1942 roku. Jej wartość podnoszą też kreacje aktorów światowej sławy: Kennetha Branagha jako Reinharda Heydricha (był też współscenarzystą), Colina Firtha jako dr Wilhelma Stuckarta i Stanleya Tucciego jako Adolfa Eichmanna.

Z kolei „Żegota. Na pomoc Żydom” w reż. Stuarta Rose’a przypomni niezwykłą historię Rady Pomocy Żydom przy Delegacie Rządu RP na Kraj – polskiej humanitarnej organizacji podziemnej działającej w latach 1942-1945, jako organ polskiego rządu na uchodźctwie. Zadaniem jej było organizowanie pomocy dla Żydów w gettach oraz poza nimi. Rada działała pod konspiracyjnym kryptonimem Żegota. Wspierała politykę pomocy humanitarnej wysokiego ryzyka, która uratowała tysiące istnień ludzkich. To opowieść o tym, jak Polacy, narażając siebie i swoich bliskich, pomagali Żydom, ratując z getta mężczyzn, kobiety, dzieci – ukrywając je w bezpiecznych domach. Najbardziej bohaterscy jak Irena Sendler, wytrzymywali brutalne przesłuchania nie zdradzając tajemnicy. Po wojnie, osoby, które chroniły Żydów były traktowane jak wrogowie państwa, a ich bohaterskie historie zostały skazane na zapomnienie.

Premierowe dokumentalne propozycje Jedynki cieszą się dużym zainteresowaniem widzów i nie inaczej jest w przypadku pozycji poświęconych obecnie tragicznej rocznicy Holocaustu. Wyemitowaną w czwartek w paśmie „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem” przejmującą opowieść Henryka Schoenkera pochodzącego z Oświęcimia w filmie Marka Tomasza Pawłowskiego pt. „Dotknięcie Anioła” obejrzało 1 mln 157 tys. widzów, co przełożyło się aż na 11,2% udziałów w oglądalności.

„Ostateczne rozwiązanie”

Emisja: poniedziałek, 26 stycznia, godzina 20:25

„Żegota. Na pomoc Żydom”

Emisja: poniedziałek, 26 stycznia, godzina 22:10

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *