„Okrutny sierociniec” ponownie w TVP1 HD (zdjęcie)

W najbliższy czwartek, 27 listopada 2014 roku, Jedynka powtórzy przejmujący film dokumentalny „Okrutny sierociniec” w reżyserii Jakeba Anhvu. Premierowa emisja tego dokumentu w TVP1 HD odbyła się 4 listopada 2013 roku, obejrzało go wówczas 560 tys. osób. Polscy odbiorcy, podobnie jak widzowie z innych krajów, byli wstrząśnięci, a ich reakcja doprowadziła do zmian w sytuacji podopiecznych sierocińca.

W nadmorskiej miejscowości Nha Trang w środkowym Wietnamie, w skromnym trzy-piętrowym domu mieści się sierociniec dla osiemnaściorga podopiecznych. Znalazły tu także schronienie bezdomne i ciężarne kobiety. Mogą tu mieszkać w zamian za pracę przy dzieciach. Właściciel domu, Tong Phuoc Phuc, szczyci się tym, że ratuje „upadłe” kobiety i niechciane dzieci. Zbiera za swoją działalność pochwały ze wszystkich stron, nawet od premiera kraju. Tymczasem metody pracy w domu dziecka są skandaliczne: dzieci są bite i poniżane, a ich opiekunki bezlitosne. Wydaje się, że dyrektor wie o wszystkim. Z całego kraju napływają darowizny dla sierocińca, jednak media odkrywają ciemne strony działalności tej placówki. Dzięki ukrytym kamerom poznajemy wstrząsającą prawdę…

Twórca filmu „Okrutny sierociniec” Jakeb Anhvu opowiadał Redakcji Filmu Dokumentalnego TVP1, że nie spodziewał się tak wielkiej reakcji po emisji w różnych krajach. Chociaż od premiery filmu na International Documentary Film Festival Amsterdam minęły dwa lata, reżyser dostaje codziennie po kilkadziesiąt listów i emaili. Szczególnie mocna była reakcja polskich widzów, zwłaszcza poprzez portale społecznościowe. Wiadomo dziś, że właściciel sierocińca został ukarany grzywną, ale największą zmianą jest otwarcie centrum opieki, które angażuje studentów, wolontariuszy, którzy czuwają nad tym, aby dzieciom nie działa się krzywda.

tvp1hdokrutnysierociniec

„Okrutny sierociniec”

Emisja: czwartek, 27 listopada, godzina 22:25

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *