Opera „Jolanta” z Anną Netrebko w TVP2/HD

Dwójka zaprasza na filmową wersję „Jolanty”, głośnego spektaklu operowego w reżyserii Mariusza Trelińskiego, jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów operowych. Na ekranie zobaczymy plejadę operowych sław, w tym rewelacyjną Annę Netrebko. Emisja na antenie TVP2/HD już w niedzielę, 29 grudnia.

Petersburska premiera „Jolanty”, opartej na jednoaktówce Czajkowskiego, w reżyserii Mariusza Trelińskiego wywołała burzę w rosyjskiej prasie i w Internecie. Reżyser, znany z nowatorskich inscenizacji, miał świadomość, że jego interpretacja „Jolanty” wywoła kontrowersje. W jednym z wywiadów poprzedzających premierę wspominał o ryzyku wystawiania oper w ojczyźnie Czajkowskiego – przecież tu każdy wie, jak to powinno wyglądać. Równocześnie podkreślał, że „Jolanta” nie jest lekką bajeczką. – To bzdury – mówił Treliński. – Opera została napisana u schyłku życia kompozytora, gdy Czajkowski dwukrotnie podejmował próby samobójstwa.

W „Jolancie” Mariusza Trelińskiego rzeczywiście nie czuć klimatu poetyckiej bajki. Reżyser podąża za mrocznym tropem twórczości Czajkowskiego. Bohaterka nie mieszka w zamku, tylko w pomalowanej szpitalną farbą klatce. Otaczają ją nie przyjaciółki i matka, lecz zimne pielęgniarki żywcem wyjęte z „Lotu nad kukułczym gniazdem”. Finałowe przejrzenie bohaterki na oczy (w dosłownym sensie i w przenośni) nie jest happy endem. Jej – ponury i pompatyczny – ślub przywodzi na myśl pogrzeb.

– Znaną bajkę reżyser wypełnił tak mistycznymi konotacjami, że jest już o miedzę od Wagnerowskiego „Tristana”. (…) W wersji Trelińskiego „Jolanta” odzyskała swoją wieloznaczność – pisała po premierze Olga Komok, recenzentka pisma „Kommiersant”.

Ów mistycyzm i mroczność wyczuwalne są w każdej warstwie przedstawienia, nie wyłączając niezwykłej, olśniewającej scenografii autorstwa Borisa Kudlički. O klasie spektaklu decyduje także gwiazdorska obsada z Anną Netrebko w tytułowej roli. Orkiestrę poprowadził Walery Gergijew, główny Dyrygent Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej, związany m.in. z Metropolitan Opera. Za reżyserię telewizyjną odpowiadała Kasia Adamik.

Mariusz Treliński (ur. 1962) jest polskim reżyserem filmowym, operowym i teatralnym. Ukończył Wydział Reżyserii na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Zrealizował wiele wybitnych spektakli teatralnych i operowych. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Przewodniczącego Komitetu Kinematografii za debiut reżyserski Pożegnanie jesieni (1991), Nagrody im. Andrzeja Munka (1991), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki za najlepszy debiut roku 1991, oraz Nagrody im. Karola Szymanowskiego za reżyserię Króla Rogera (2000), Paszportu Polityki (2001), Nagrody im. Norwida za reżyserię Don Giovanniego Wolfganga Amadeusza Mozarta w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie (2003), Nagrody Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie (2008).

„Jolanta”

Premiera: niedziela, 29 grudnia, godzina 23:20

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *