Opera Rara 2016 rozpoczyna sezon w Dwójce

Krakowski cykl operowy tradycyjnie zagości na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Pierwszym wydarzeniem w tym roku w ramach Opera Rara będzie „Piramo e Tisbe” Johanna Adolfa Hassego w wykonaniu zespołu Europa Galante pod kierunkiem skrzypka i dyrygenta Fabia Biondiego oraz solistów. Transmisja w Dwójce 28 stycznia 2016 roku o godzinie 20:00.

Dwuaktowa opera „Piramo e Tisbe” to jedno z największych muzycznych osiągnięć Johanna Adolfa Hassego, który komponując dzieło w 1768 roku był u szczytu sławy. Stworzona na zamówienie anonimowego arystokraty okazała się przedostatnią operą w dorobku niemieckiego autora i przez niego samego uważaną za jedną z najlepszych. Libretto „Piramo e Tisbe” według „Przemian” Owidiusza napisał Marco Coltellini.

Muzyczna opowieść o pochodzących ze zwaśnionych rodów młodych kochankach, których połączyła dopiero śmierć, zabrzmi w interpretacji znanego słuchaczom Programu 2 zespołu Europa Galante prowadzonego przez koncertmistrza Fabia Biondiego, słynących z pionierskich wykonań oper i dzieł instrumentalnych epoki baroku. W partiach wokalnych wystąpią: Vivica Genaux jako Piramo – mezzosopranistka specjalizująca się w twórczości Hassego, sopranistka Desirée Rancatore w roli Tisbe i tenor Emanuele D’Aguanno, który wcieli się w postać Ojca.

Na transmisję z inauguracji Opera Rara 2016 Program 2 zaprasza w „Filharmonii Dwójki” w najbliższy czwartek – początek audycji o godzinie 19:30. W przerwie będzie można wysłuchać rozmowy z Fabio Biondim.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *