Opera „Siostra Angelica” w TVP Kultura

28 maja na antenie TVP Kultura opera wybitnego kompozytora Giacoma Pucciniego – „Siostra Angelica”. Docenione przez melomanów z całego świata dzieło widzowie będą mogli obejrzeć o godz. 20:20.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału TVP Kultura

„Siostra Angelica” należąca do tryptyku, czyli trzech oper składających się na jeden spektakl, jest doskonałym przykładem opery werystycznej, której głównym tematem jest materiał zaczerpnięty z rzeczywistości, bez elementów fantastyki. Rewelacyjne dzieło wymaga nie tylko licznej, kobiecej obsady, ale również zręczności technicznej śpiewaków, a to przez wypełnioną pułapkami linię melodyczną. Pierwszy raz wystawiono ją w Metropolitan Opera w 1918 roku.

„Siostra Angelica” została zarejestrowana w Operze Lyońskiej w 2012 roku. Jest drugą operą z cyklu. Tytułowa Siostra Angelica trafia do zakonu zaraz po przyjściu na świat jej nieślubnego dziecka. Kolejne lata mijają jej na modlitwie, aż do momentu, kiedy odwiedza ją książna ciotka. Wieści, którymi ta dzieli się z Angelicą zmieniają dalsze życie zakonnicy.

Reżyserem opery jest zasłużony dla kultury polskiej Brytyjczyk David Pountney. Reżyser miał już okazję wystawiać polskie opery zarówno w naszym kraju, jak i za granicą m.in. „Króla Rogera” Karola Szymanowskiego, czy „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. W styczniu Prezydent RP Andrzej Duda przyznał reżyserowi polskie obywatelstwo.

„Siostra Angelica” opera Giacoma Pucciniego 28 maja o godz. 20.20 w TVP Kultura.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *