Opowieść o Wandzie Rutkiewicz w Czwórce

Czwórka w maju w audycji „Stacja Kultura” przypomni postać wybitnej polskiej himalaistki, Wandy Rutkiewicz. Od 2 do 31 maja o godz. 10.45 będzie można posłuchać jej historii spisanej przez Annę Kamińską w książce „Wanda: opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”. Biografię przeczyta Marta Wągrocka z Teatru Narodowego.

Wanda Rutkiewicz to wybitna polska himalaistka. W październiku 1978 roku, jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka zdobyła najwyższy szczyt na Ziemi – Mount Everest, a osiem lat później jak pierwsza kobieta stanęła na szczycie K2. W 2022 roku mija 30 lat od jej śmierci, dlatego też rok ten, zgodnie z postanowieniem Sejmu, został uznany rokiem Wandy Rutkiewicz.

Książka „Wanda: opowieść o sile życia i śmierci: historia Wandy Rutkiewicz”, której fragmenty będzie można usłyszeć w Czwórce, ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego w 2017 roku. Na blisko pięciuset stronach Anna Kamińska spisała opowieść o pokonywaniu własnych demonów, przełamywaniu słabości i o wielkiej, życiowej pasji Wandy Rutkiewicz.

W audycji „Stacja kultura” regularnie można usłyszeć fragmenty książek, wpisujących się w zainteresowania licealistów, maturzystów oraz miłośników dobrej literatury. W kolejnych miesiącach, w ofercie Czwórki będą w dalszym ciągu pojawiać się dzieła pisarzy polskich i zagranicznych, czytane przez najlepszych aktorów młodego pokolenia, opracowywane we współpracy z Teatrem Polskiego Radia.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *