Orszak Trzech Króli i kolędowanie z radiową Jedynką

W poniedziałek 6 stycznia 2020 roku pod hasłem: „Cuda, cuda ogłaszają!” ulicami 872 miejscowości w Polsce i 21 na świecie przejdzie Orszak Trzech Króli. W Warszawie na Placu Piłsudskiego do wspólnego kolędowania zaprosi radiowa Jedynka: wystąpi Hanka Rybka, zespół Pectus oraz Artyści Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia.

Największe uliczne jasełka w kraju odbędą się już po raz dwunasty. Tuż po godz. 12.00 z Placu Zamkowego w Warszawie po modlitwie „Anioł Pański”, którą poprowadzi Jego Eminencja Kardynał Kazimierz Nycz, orszak wyruszy za Trzema Królami w symboliczną drogę do stajenki. Aktorzy odegrają sceny najczęściej przywoływane w jasełkach. I tak zobaczymy m.in. „Dwór Heroda”, „Walkę dobra ze złem” i „Bramę Anielską”. Z Placu Zamkowego orszak przejdzie obok Kapliczki Matki Bożej Passawskiej, Pałacu Prezydenckiego, a dalej ul. Królewską do sceny głównej przy Placu Piłsudskiego.

To tutaj odbędzie się powitanie Maryi Brzemiennej, która wraz z Józefem przybędzie do stajenki, a następnie pokłon Trzech Króli. Po wręczeniu darów pokłon Dzieciątku oddadzą warszawiacy, zaś kardynał Kazimierz Nycz udzieli błogosławieństwa. Następnie zgromadzeni zostaną zaproszeni do odtańczenia poloneza do kolędy „Bóg się rodzi”. Całej uroczystości towarzyszyć będzie chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrekcją Jana Krutula.

O godz. 14.00 uczestnicy Orszaku Trzech Króli zostaną zaproszeni do wspólnego kolędowania z radiową Jedynką. Przed publicznością zgromadzoną na Placu Piłsudskiego w Warszawie wystąpią: Hanka Rybka, zespół Pectus oraz Artyści Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia. Koncert poprowadzi Marcin Kusy, wicedyrektor Programu 1 Polskiego Radia. Relacje z przebiegu Orszaku Trzech Króli i transmisja koncertu w radiowej Jedynce.

W czasie orszaku w 56 miejscowościach odbędzie się publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem „Podaruj dzieciom wakacje”, z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Akcji towarzyszy kampania społeczna „Kolędujmy razem!”. Dla uczestników przygotowane zostały domowe śpiewniki kolędowe i bezpłatna aplikacja kolędowa Orszaku Trzech Króli z tekstami ponad 200 kolęd i pastorałek. W orszakowym śpiewniku, tradycyjnie już, nie zabraknie listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy.

Na uczestników warszawskiego Orszaku Trzech Króli czekać będą liczne atrakcje, w tym m.in. jarmark orszakowy, szopka ze Świętą Rodziną, żywa szopka, konkursy plastyczne, poetyckie, kulinarne i szopek bożonarodzeniowych oraz stanowiska fundacji i organizacji biorących udział w wydarzeniu.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *