Już od 15 czerwca 2015 roku TVP1 HD zaproponuje widzom pasmo “Lato z polskim dokumentem”, gdzie pokazanych zostanie ponad dziesięć polskich filmów wyprodukowanych w ostatnich latach. Z kolei w wakacyjnym paśmie “Niedawno w Polsce” zaprezentowane zostaną polskie telenowele dokumentalne.

“Lato z Polskim dokumentem” będzie emitowane co czwartek po godzinie 23:00. TVP1 HD pokaże w nim m.in. premierę “Witajcie w bezdomności” Henryka Dederki. Film jest relacją z eksperymentu, w którym udział wzięło kilkanaście osób chcących zmienić swój styl życia i widzenie świata. Do udziału w tym przedsięwzięciu zgłosili się ludzie z klasy średniej, studenci i celebryci. Wszyscy przez kilka dni żyli tak, jak osoby bezdomne.

Ponadto widzowie obejrzą premierę filmu “Werka” Pawła Łozińskiego, który opowiada o historii kobiety pragnącej naprawić błędy swojej przeszłości. Wraz z mężem decyduje się zaopiekować niepełnosprawną Weroniką. Kameralnie, cicho, z dala od wielkich słów rozgrywa się codzienna walka wymagająca prawdziwego poświęcenia.

W wakacyjnym paśmie pojawią się też inne produkcje polskich dokumentalistów, takie jak: “Biało-czerwoni z Chrząstawy” Krystiana Kamińskiego, czyli zabawna opowieść o najgorszej drużynie piłki nożnej, obraz “Przywódcy” Pawła Ferdka, w którym opowiedziano historię uczniów startujących w wyborach do samorządu szkolnego, ich emocje i ambicje. Pokazana zostanie też “Argentyńska lekcja” Wojciecha Staronia. Ten film dokumentalny portretuje losy dziecka, którego rodzice porzucają dotychczasowe życie i jadą za pracą na drugi koniec świata. Ponadto Jedynka pokaże utrzymaną w wakacyjnym klimacie “Bocznicę” Anny Kazejak Dawid, “Cyrk za złamanym sercem” Marka Pawłowskiego, opowiadający o dramatycznej egzystencji artystów cyrku Bojaro oraz film “Niepogodzeni” Aliny Mrowińskiej o życiu niezwykłej pary niepełnosprawnych ludzi: Moniki i Wojtka. Na początku sierpnia TVP1 HD pokaże film o Powstaniu Warszawskim “Honor Miasta” w reżyserii Eugeniusza Starky’ego.

W paśmie telenoweli dokumentalnej “Niedawno w Polsce”, emitowanym w poniedziałki, środy i piątki po godzinie 23:00 TVP1 HD zaproponuje widzom m.in. “Balladę o lekkim zabarwieniu erotycznym”, “Prawdziwe psy”, czy “Taśmy grozy”.

Źródło: Telewizja Polska