Pasmo filmów dla osób niedosłyszących i niedowidzących w TVP Kultura

Od września TVP Kultura startuje z nowym pasmem, które umożliwi odbiór najlepszych polskich filmów osobom niedosłyszącym i niedowidzącym. Specjalne wersje filmów z tłumaczem języka migowego lub z audiodeskrypcją TVP Kultura pokaże w jesienne poniedziałki około godziny 10:00 (powtórka około godziny 15:00). W ramach przeglądu kulturalna stacja TVP zaprezentuje filmy wybitnych polskich reżyserów i reżyserek: od kina gatunkowego po autorskie kino artystyczne.

Skąd pomysł na taki cykl? – Od dłuższego czasu w TVP Kultura dbamy o widzów niedosłyszących i niedowidzących. Możemy poszczycić się wysokim wskaźnikiem emisji pozycji z audiodeskrypcją i z tłumaczem języka migowego. Przyczyniamy się do opracowywania filmów z ułatwieniami dla tych dwóch grup widzów. Mamy nadzieję, że za naszym przykładem pójdą inne stacje telewizyjne i że za jakiś czas emisja filmów z audiodeskrypcją i z tłumaczem języka migowego będzie normą – nie tylko w godzinach nocnych – mówi Katarzyna Malinowska, Kierownik Redakcji Filmu Fabularnego i Dokumentalnego TVP Kultura.

We wrześniu w paśmie TVP Kultura pokaże między innymi „Kocie ślady” Pawła Komorowskiego z niezapomnianym Januszem Gajosem w roli głównej oraz filmy z cyklu „Święta polskie”: „Cud purymowy” Izabelli Cywińskiej, nagrodzony w 2000 r. na festiwalach w Gdyni i w Berlinie, a także nagrodzony w Gdyni w tym samym roku film „Noc Świętego Mikołaja” Janusza Kondratiuka.

Emisje we wrześniu:
2 września, godzina 9:50 – „Kocie ślady”, reż. Paweł Komorowski
9 września, godzina 10:05 – „Cud purymowy”, reż. Izabella Cywińska
16 września, godzina 10:05 – „Noc Świętego Mikołaja”, reż. Janusz Kondratiuk
23 września, godzina 10:05 – „Żółty szalik”, reż. Janusz Morgenstern
30 września, godzina 10:35 – „W kogo ja się wrodziłem?”, reż. Ryszard Bugajski

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *