Złota filmowa jesień w Kino Polska (grafika)

Telewizja Kino Polska kończy w grudniu 10 lat. W nowym sezonie na jej antenie nie zabraknie urodzinowych akcentów. Jeden z nich to archiwalne wywiady z polskimi filmowcami, nagrane przez redakcję w ciągu dekady istnienia. Otwierający obchody 10-lecia nowy sezon jest dla Telewizji Kino Polska istotny także z powodów pozaantenowych – stacja wraz z Agorą czeka właśnie na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie koncesji na nowy kanał filmowy. Przygotowany przez nią projekt Stopklatka TV poparła liczna grupa polskich filmowców.

Dla Telewizji Kino Polska ludzie kina zawsze byli ważnymi partnerami. Dlatego z okazji jubileuszu stacja zdecydowała się na otwarcie archiwów i ponowną prezentację bezcennych wywiadów, nagranych w ciągu 10 lat.

Chociaż dopiero w grudniu obchodzimy okrągłą rocznicę, to jubileuszowe świętowanie zaczynamy już teraz – mówi Wawrzyniec Brach, odpowiedzialny za jesienną ofertę kanału. – Nasze archiwa kryją prawdziwe skarby. W ciągu dekady przed kamerą Telewizji Kino Polska gościło kilkuset polskich filmowców. Wielu nie ma już wśród nas. Nagrane z nimi rozmowy przedstawiają dziś prawdziwie unikalną wartość. –

Cykl zatytułowany „Z archiwum Telewizji Kino Polska” będzie prezentowany na antenie w piątki o 9:00. We wrześniu pojawią się w nim wywiady z Jerzym Kawalerowiczem i Leonem Niemczykiem (o „Pociągu”), z Barbarą Krafftówną (o filmie „Jak być kochaną”), z Jerzym Stefanem Stawińskim (o „Eroice”) i Mieczysławem Kalenikiem (o roli Zbyszka w „Krzyżakach”).

W kolejnych miesiącach listę prezentowanych w cyklu twórców uzupełnią m.in. Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Jan Englert, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Hoffman, Janusz Morgenstern, Danuta Szaflarska i Alina Janowska. Po każdej rozmowie widzowie obejrzą film, do którego się ona odnosi.

W nowej ramówce Telewizji Kino Polska nie zabraknie też tytułów po cyfrowej rekonstrukcji. Premierowo stacja pokaże odnowiony film „Potem nastąpi cisza” Janusza Morgensterna (1965) – z Barbarą Brylską, Danielem Olbrychskim, Tadeuszem Łomnickim i Markiem Perepeczko. Zobaczymy też zrekonstruowane wersje filmów takich jak „Popiół i diament”, „Wodzirej”, „Do widzenia, do jutra…”, „Ewa chce spać”, „Mniejsze niebo”, „Miś”, „Seksmisja”, „Vabank”, „Zabij mnie, glino” i „Szwadron”.

Tygodniowa ramówka stacji zachowuje przejrzysty układ pasm tematycznych, z główną pozycją dnia prezentowaną o 20:15. Tydzień otwierają poniedziałkowe „Komedie wieczorową porą”, wśród których w nowym sezonie znajdziemy m.in. „Konopielkę”, „Seksmisję” i „Szablę od Komendanta”.

Wtorek już od południa wypełniają „Kultowe seriale”, a wśród nich m.in. świetny „Dom”, z niezapomnianą rolą znanego z „Samych swoich” Wacława Kowalskiego jako dozorcy Popiołka. Z serialowych premier warto też odnotować „Czarne chmury”, „Najważniejszy dzień życia”, „Ja wam pokażę”, „Popielec” i „Na kłopoty… Bednarski”.

W środy o 20:15 stacja zaprasza na „Dziewczyny do wzięcia”, czyli filmy o kobietach, nie tylko dla kobiet. W programie m.in. „Wino truskawkowe”, „Trędowata”, „Kuchnia polska” z Krystyną Jandą i „Wesela nie będzie” z Anną Dymną i Małgorzatą Potocką.

Na miłośników filmowej sensacji co tydzień o 20:15 czeka „Kryminalny czwartek”, z filmami takimi jak „Mokry szmal”, „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię”, „Strefa ciszy” i „V.I.P.” W czwartki Telewizja Kino Polska rozpocznie też emisję serialu „Oficer” z Borysem Szycem, Pawłem Małaszyńskim i Magdaleną Różdżką w głównych rolach.

Propozycja na piątkowe wieczory to cykl „Oblicza wojny”, a w nim m.in. „Katyń”, „Lotna”, „Pierścionek z orłem w koronie”, „Krzyż walecznych”, „Ludzie z pociągu”, „Prawo i pięść”, „Jutro idziemy do kina”, „Przeprawa” i „Złoty pociąg”.

W soboty dziennikarka Magdalena Juszczyk zaprasza na wywiady z ludźmi kina w cyklu „Program obowiązkowy”. W nowym sezonie wśród jej rozmówców spotkamy m.in. Ewę Wiśniewską, Kazimierza Kutza, Wiktora Zborowskiego, Marię Pakulnis i Ewę Kasprzyk.

Niedzielne przedpołudnia to czas na stare kino i cykl „W Iluzjonie”. Tym razem Stanisław Janicki zaproponuje widzom takie przedwojenne perełki, jak „Ada! To nie wypada!”, „Co mój mąż robi w nocy…” i „Przybłęda”. Wśród nieśmiertelnych filmowych gwiazd m.in. Ina Benita, Adolf Dymsza, Aleksander Żabczyński, Antoni Fertner i Mieczysława Ćwiklińska.

Jak zwykle poziom trzymają pasma poświęcone filmom krótkim. W „Młodych kadrach” zobaczymy jesienią m.in. najnowsze animacje, fabularne etiudy i młody polski dokument. W cyklu „ABC animacji” oprócz klasyków pokroju Jerzego Kuci i Piotra Dumały pojawią się najświeższe trendy i nowe techniki animacji w filmach młodych reżyserów.

Wrześniową ofertę Telewizji Kino Polska uzupełnia kolejna odsłona cyklu „Instrukcja Obsługi PRL-u”. Tym razem z archiwum łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych redakcja wydobyła materiały dotyczące motoryzacji. Tajniki zawodu mechanika samochodowego, rajdowe umiejętności dużego fiata, a oprócz tego syrenka, maluch, polonez i inne kultowe auta Polski Ludowej w każdy poniedziałek o 9:00 w doskonałym cyklu „Polskie drogi”.

Kiedy jesienna pogoda nie będzie już zachęcała do spacerów, zapraszamy do Telewizji Kino Polska – podsumowuje Wawrzyniec Brach. – U nas bez względu na aurę panować będzie prawdziwie złota, filmowa, polska jesień! –

kinopolska10lat

Źródło: Kino Polska TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *