Telewizja Kino Polska kończy w grudniu 10 lat. W nowym sezonie na jej antenie nie zabraknie urodzinowych akcentów. Jeden z nich to archiwalne wywiady z polskimi filmowcami, nagrane przez redakcję w ciągu dekady istnienia. Otwierający obchody 10-lecia nowy sezon jest dla Telewizji Kino Polska istotny także z powodów pozaantenowych – stacja wraz z Agorą czeka właśnie na decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie koncesji na nowy kanał filmowy. Przygotowany przez nią projekt Stopklatka TV poparła liczna grupa polskich filmowców.

Dla Telewizji Kino Polska ludzie kina zawsze byli ważnymi partnerami. Dlatego z okazji jubileuszu stacja zdecydowała się na otwarcie archiwów i ponowną prezentację bezcennych wywiadów, nagranych w ciągu 10 lat.

Chociaż dopiero w grudniu obchodzimy okrągłą rocznicę, to jubileuszowe świętowanie zaczynamy już teraz – mówi Wawrzyniec Brach, odpowiedzialny za jesienną ofertę kanału. – Nasze archiwa kryją prawdziwe skarby. W ciągu dekady przed kamerą Telewizji Kino Polska gościło kilkuset polskich filmowców. Wielu nie ma już wśród nas. Nagrane z nimi rozmowy przedstawiają dziś prawdziwie unikalną wartość. –

Cykl zatytułowany “Z archiwum Telewizji Kino Polska” będzie prezentowany na antenie w piątki o 9:00. We wrześniu pojawią się w nim wywiady z Jerzym Kawalerowiczem i Leonem Niemczykiem (o “Pociągu”), z Barbarą Krafftówną (o filmie “Jak być kochaną”), z Jerzym Stefanem Stawińskim (o “Eroice”) i Mieczysławem Kalenikiem (o roli Zbyszka w “Krzyżakach”).

W kolejnych miesiącach listę prezentowanych w cyklu twórców uzupełnią m.in. Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Jan Englert, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Hoffman, Janusz Morgenstern, Danuta Szaflarska i Alina Janowska. Po każdej rozmowie widzowie obejrzą film, do którego się ona odnosi.

W nowej ramówce Telewizji Kino Polska nie zabraknie też tytułów po cyfrowej rekonstrukcji. Premierowo stacja pokaże odnowiony film “Potem nastąpi cisza” Janusza Morgensterna (1965) – z Barbarą Brylską, Danielem Olbrychskim, Tadeuszem Łomnickim i Markiem Perepeczko. Zobaczymy też zrekonstruowane wersje filmów takich jak “Popiół i diament”, “Wodzirej”, “Do widzenia, do jutra…”, “Ewa chce spać”, “Mniejsze niebo”, “Miś”, “Seksmisja”, “Vabank”, “Zabij mnie, glino” i “Szwadron”.

Tygodniowa ramówka stacji zachowuje przejrzysty układ pasm tematycznych, z główną pozycją dnia prezentowaną o 20:15. Tydzień otwierają poniedziałkowe “Komedie wieczorową porą”, wśród których w nowym sezonie znajdziemy m.in. “Konopielkę”, “Seksmisję” i “Szablę od Komendanta”.

Wtorek już od południa wypełniają “Kultowe seriale”, a wśród nich m.in. świetny “Dom”, z niezapomnianą rolą znanego z “Samych swoich” Wacława Kowalskiego jako dozorcy Popiołka. Z serialowych premier warto też odnotować “Czarne chmury”, “Najważniejszy dzień życia”, “Ja wam pokażę”, “Popielec” i “Na kłopoty… Bednarski”.

W środy o 20:15 stacja zaprasza na “Dziewczyny do wzięcia”, czyli filmy o kobietach, nie tylko dla kobiet. W programie m.in. “Wino truskawkowe”, “Trędowata”, “Kuchnia polska” z Krystyną Jandą i “Wesela nie będzie” z Anną Dymną i Małgorzatą Potocką.

Na miłośników filmowej sensacji co tydzień o 20:15 czeka “Kryminalny czwartek”, z filmami takimi jak “Mokry szmal”, “Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię”, “Strefa ciszy” i “V.I.P.” W czwartki Telewizja Kino Polska rozpocznie też emisję serialu “Oficer” z Borysem Szycem, Pawłem Małaszyńskim i Magdaleną Różdżką w głównych rolach.

Propozycja na piątkowe wieczory to cykl “Oblicza wojny”, a w nim m.in. “Katyń”, “Lotna”, “Pierścionek z orłem w koronie”, “Krzyż walecznych”, “Ludzie z pociągu”, “Prawo i pięść”, “Jutro idziemy do kina”, “Przeprawa” i “Złoty pociąg”.

W soboty dziennikarka Magdalena Juszczyk zaprasza na wywiady z ludźmi kina w cyklu “Program obowiązkowy”. W nowym sezonie wśród jej rozmówców spotkamy m.in. Ewę Wiśniewską, Kazimierza Kutza, Wiktora Zborowskiego, Marię Pakulnis i Ewę Kasprzyk.

Niedzielne przedpołudnia to czas na stare kino i cykl “W Iluzjonie”. Tym razem Stanisław Janicki zaproponuje widzom takie przedwojenne perełki, jak “Ada! To nie wypada!”, “Co mój mąż robi w nocy…” i “Przybłęda”. Wśród nieśmiertelnych filmowych gwiazd m.in. Ina Benita, Adolf Dymsza, Aleksander Żabczyński, Antoni Fertner i Mieczysława Ćwiklińska.

Jak zwykle poziom trzymają pasma poświęcone filmom krótkim. W “Młodych kadrach” zobaczymy jesienią m.in. najnowsze animacje, fabularne etiudy i młody polski dokument. W cyklu “ABC animacji” oprócz klasyków pokroju Jerzego Kuci i Piotra Dumały pojawią się najświeższe trendy i nowe techniki animacji w filmach młodych reżyserów.

Wrześniową ofertę Telewizji Kino Polska uzupełnia kolejna odsłona cyklu “Instrukcja Obsługi PRL-u”. Tym razem z archiwum łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych redakcja wydobyła materiały dotyczące motoryzacji. Tajniki zawodu mechanika samochodowego, rajdowe umiejętności dużego fiata, a oprócz tego syrenka, maluch, polonez i inne kultowe auta Polski Ludowej w każdy poniedziałek o 9:00 w doskonałym cyklu “Polskie drogi”.

Kiedy jesienna pogoda nie będzie już zachęcała do spacerów, zapraszamy do Telewizji Kino Polska – podsumowuje Wawrzyniec Brach. – U nas bez względu na aurę panować będzie prawdziwie złota, filmowa, polska jesień! –

kinopolska10lat

Źródło: Kino Polska TV