Pat Metheny gościem radiowej Dwójki

Pata Metheny’ego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. W ubiegłym tygodniu ten znakomity muzyk jazzowy i gitarzysta gościł w Warszawie, gdzie rozmawiał m.in. z Andrzejem Zielińskim. Dziennikarz radiowej Dwójki przekonuje, że nie był to tylko zwykły wywiad o nowej płycie, projekcie Side-Eye, czy przyszłorocznej trasie koncertowej w naszym kraju. Początek rozmowy w poniedziałek 18 listopada o godz. 18.00 w pasmie „Teraz jazz”.

W kwestiach muzycznych Pat Metheny zdaje się nie brać zakładników. Anna Maria Jopek opowiadała mi kiedyś, że podczas sesji nagraniowych Pat może dniami nie spać, nie jeść i pić tylko dietetyczną colę. To z pewnością nie była przesadzona relacja – mówi Andrzej Zieliński, który dodaje, że do Polskiego Radia muzyk przyszedł po całym dniu wywiadów, a wyglądał i zachowywał się jakby dopiero wstał od śniadania. – Rzeczywiście nie chciał wody, tylko czarny gazowany napój. Słuchaliśmy razem jego pierwszego koncertu w Polsce. Był zachwycony. Nie tylko jednak swoją muzyką, ale również – jak się później okazało – głośnikami w studiu. Pierwsze, co zrobił po zakończeniu wywiadu, to zerwał się z krzesła i podbiegł do nich mówiąc: – Świetnie brzmią! Kupię sobie takie same! Jutro! – opowiada dziennikarz Polskiego Radia, który zachęcił muzyka do sentymentalnej podróży w czasie, czyli wspomnianego pierwszego występu w naszym kraju, który odbył się w Warszawie 3 kwietnia 1985 roku.

Metheny pamięta ten moment doskonale i od 34 lat odwiedza Polskę regularnie. I – jak mówi – niezwykle cieszy go obserwowanie, jak nasz szary kraj nabiera kolorów – dodaje Andrzej Zieliński, który zapytał Pata również o to, czy znalazł on swoje wymarzone brzmienie i w jaki sposób udało mu się w grać równocześnie na ponad 20 instrumentach?

65-letni dziś Pat Metheny ma na koncie niemal 50 płyt i jest zdobywcą 20 nagród Grammy (w tym 10 z Pat Metheny Group) oraz laureatem NEA Jazz Masters Award (2018). Ceniony przez miliony fanów na całym świecie, uznawany jest również za jedną z największych osobowości jazzu. Stworzył własny, rozpoznawalny styl o charakterystycznym brzmieniu i barwie. W Polsce cieszy się ogromną popularnością. W przyszłym roku ukaże się nowy album Amerykanina zatytułowany „From This Place”. Płytę promował będzie singiel „America Undefined”, którego światowa premiera odbyła się 13 listopada w radiowej Trójce. Również w przyszłym roku artysta przyjedzie do Polski ze swoim nowym projektem Side-Eye i da pięć koncertów w ramach trasy „Siesta w drodze”.

Emisja specjalnej audycji Andrzeja Zielińskiego „Teraz Jazz” z Patem Methenym w radiowej Dwójce w poniedziałek 18 listopada o godz. 18.00.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *