Październik 2019 z muzyką Fryderyka Chopina w TVP Kultura

TVP Kultura co roku wspomina wybitnego kompozytora i pianistę epoki romantyzmu – Fryderyka Chopina. Widzowie obejrzą premiery filmów dokumentalnych oraz recitale i spotkania z muzykami wykonującymi utwory jednego z najważniejszych polskich pianistów.

Sprawdź ofertę kanału TVP Kultura w PROGRAMIE TV

TVP Kultura w październiku przygotowała bogatą ofertę muzyczną. Przez cały miesiąc widzowie będą mieli możliwość posłuchania kompozycji Fryderyka Chopina w wykonaniach znanych pianistów. Premierowo pokażemy dokument „W poszukiwaniu źródeł” poświęcony profesor Zofii Chechlińskiej, której zainteresowania skupiają się wokół polskiej muzyki XIX wieku, głównie twórczości Fryderyka Chopina. Światowym autorytetem w dziedzinie muzyki Chopina i znawcą muzyki romantycznej jest prof. Mieczysław Tomaszewski. Jego portret przybliżony zostanie widzom w 30 minutowym filmie dokumentalnym „Imperatyw”. Z kolei Arturowi Rubinsteinowi towarzyszyć będziemy podczas jego ostatniej wizyty w Polsce. W „Podróży sentymentalnej” pianista odwiedził miejsca szczególnie ważne dla Chopina – Warszawę i Żelazową Wolę.

Znany widzom TVP Kultura program prezentujący najciekawszych artystów związanych z muzyką klasyczną – Scena klasyczna powiększy się o cykl spotkań poświęconych najzdolniejszym polskim pianistom młodego pokolenia. Scena klasyczna Młody Chopin pokaże nagrania recitali, które odbyły się w Żelazowej Woli – miejscu urodzenia Fryderyka Chopina. Każdy występ zostanie poprzedzony materiałem filmowym przedstawiającym sylwetkę pianisty. Po koncertach czekają na nas rozmowy Barbary Schabowskiej z ekspertami z Instytutu Fryderyka Chopina. W pierwszym odcinku posłuchamy Szymona Nehringa, najbardziej uhonorowanego pianisty młodego pokolenia. W maju 2017 roku – jako pierwszy Polak w historii – wygrał prestiżowy konkurs im. Artura Rubinsteina w Tel – Awiwie. Dwa lata wcześniej zagrał w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Sam podkreśla, że granie Chopina ma dla niego szczególne znaczenie. Premierowo na Scenie klasycznej będziemy mogli zobaczyć Marka Brachę, grającego, zarówno na instrumentach współczesnych jak i tych z epoki. Oprócz występów prowadzi wykłady i warsztaty przybliżające problemy wykonawstwa historycznego.

Dodatkowo na antenie TVP Kultura będziemy mogli posłuchać wielu utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu m.in. Witolda Małcużyńskiego, Jana Ekiera i Daniila Trifonova. Przypomnimy również recitale z Konkursu Chopinowskiego, jednym z nich będzie koncert zwycięzcy ostatniego konkursu- Seonga – Jina Cho.

Podążając śladami wielkich kompozytorów a w szczególności bohatera jednego z odcinków – Fryderyka Chopina dotrzemy m.in. do Muzeum w Pałacu Ostrogskich, Paryża i innych miejsc, z którymi związany był kompozytor.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *