Pierwszy odcinek serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” z ponad 3 mln widownią

Wyemitowany 17 czerwca w TVP1/HD pierwszy odcinek miniserialu produkcji niemieckiej telewizji publicznej ZDF „Unsere Mütter, unsere Väter” („Nasze matki, nasi ojcowie”) okazał się tego dnia najchętniej oglądanym programem w Polsce. Przed telewizorami nastawionymi na Jedynkę zasiadło 3 086 tys. widzów. Udziały w rynku widowni wyniosły 24,7%. Oznacza to, że film obejrzała co czwarta osoba mająca w poniedziałkowy wieczór włączony telewizor.

Pierwszy odcinek miniserialu „Nasze matki, nasi ojcowie” miał znacznie większą widownię niż programy nadawane w tym samym czasie w stacjach konkurencyjnych. Emitowany w Polsacie film „XXX” zainteresował 2 141 tys. osób (udziały 17,4%), natomiast pokazywany w TVN serial kryminalny „W-11. Wydział Śledczy” – 1 959 tys. odbiorców (udziały 17,3%), zaś program poradnikowy „Surowi rodzice” – 1 328 tys. (udziały 10,3%).

Przypomnijmy, że w Polsce o serialu zrobiło się głośno, gdy okazało się, że w trzecim odcinku tej miniserii w sposób uproszczony i kontrowersyjny przedstawiono okupację niemiecką w Polsce, w tym antysemickie postawy w polskim ruchu oporu. Wywołało to burzę w polskich mediach, protestował ambasador RP w Berlinie, a w liście do dyrektora generalnego ZDF Thomasa Belluta prezes TVP Juliusz Braun ocenił, że polski wątek serialu „nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną i dlatego musi zostać potępiony i odrzucony”. Zaproponował też niemieckim partnerom pomoc TVP w przygotowaniu specjalnego dokumentu o niemieckiej okupacji w Polsce, co też się stało, a dokument ten widzowie ZDF zobaczą jeszcze w czerwcu.

Drugi odcinek miniserialu ZDF zostanie pokazany widzom TVP1 18 czerwca, a trzeci, ostatni 19 czerwca. Początek emisji o godzinie 20:25. Po nadaniu ostatniego odcinka przewidziano specjalną debatę z udziałem wybitnych znawców tematyki polsko-niemieckiej. W blisko godzinnej rozmowie, prowadzonej przez Piotra Kraśkę, wezmą udział:
1. Prof. Tomasz Szarota – historyk, Polska Akademii Nauk, jeden z najwybitniejszych w Polsce znawców historii II wojny światowej, międzynarodowy autorytet w dziedzinie badań nad okupacją niemiecką w Europie, autor wielu książek o II wojnie światowej;
2. Szewach Weiss – ocalony z Holcaustu, były ambasador Izraela w Polsce, były przewodniczący Knesetu, były przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem;
3. Adam Krzemiński – publicysta tygodnika „Polityka”;
4. Piotr Semka – publicysta tygodnika „Do Rzeczy”;
5.Andrzej Godlewski – wicedyrektor TVP1;
6.Gabriele Lesser – korespondentka dziennika „taz. die tageszeitung”;
7. Gerhard Gnauck – korespondent dziennika „Die Welt”;
8. Dr Thomas Weber – niemiecki historyk. Pracownik University of Aberdeen. Wykładowca m.in. na Harvard University, Princeton i University of Chicago. Autor książki „Pierwsza wojna Hitlera”.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *