Piłkarska Ekstraklasa w TVP do końca sezonu 2022/23

Telewizja Polską podpisała z Ekstraklasą S.A. porozumienie dotyczące relacjonowania rozgrywek piłkarskiej PKO Bank Polski Ekstraklasy do końca sezonu 2022/23. Poprzednia umowa obowiązywała do końca obecnego sezonu – 2020/21.

Sprawdź godziny transmisji Ekstraklasy w PROGRAMIE TV

To wielki sukces Telewizji Polskiej. O dwa lata przedłużyliśmy umowę z piłkarską Ekstraklasą i to na znacznie lepszych warunkach. W sezonach 2021/22 i 2022/23 będziemy dysponować w każdej kolejce albo pierwszym albo drugim wyborem spotkania. To gwarantuje, że najlepsze mecze będą dostępne w każdym polskim domu. Oczywiście, prawa do Ekstraklasy to ważne uzupełnienie piłkarskiego portfolio TVP: mamy EURO, mistrzostwa świata, Ligę Mistrzów, eliminacje do europejskich Pucharów, Puchar Króla i Włoch, II ligę, Ekstraligę kobiet oraz przede wszystkim mecze reprezentacji Polski – zarówno tej prowadzonej przez Jerzego Brzęczka, jak również młodzieżowych oraz kobiet – powiedział Jacek Kurski, prezes Zarządu Telewizji Polskiej S.A.

Sytuacja w Europie oraz na świecie w zakresie praw mediowych jest trudna i niepewna, zdarza się, że partnerzy wycofują się z umów i odmawiają wypłaty pieniędzy. Również u nas wobec zawieszenia rozgrywek czasowo wstrzymane zostały wypłaty przez nadawców. Każdy taki przypadek to duży problem, gdyż wpływy ze scentralizowanych praw mediowych i marketingowych stanowią bazę budżetów klubowych. Dzięki nowym umowom z CANAL+ i TVP będziemy mogli zagwarantować klubom stabilne wypłaty na poziomie 225 mln zł również w kolejnych trzech sezonach. Podobne rozwiązania wprowadzone są także w innych krajach. Jeśli to tylko możliwe – na całym świecie kontynuowane są relacje z nadawcami celem zapewnienia ciągłości rozgrywek sportowych i zarządzenia sporami na gruncie umów licencyjnych – wyjaśnił Marcin Animucki, prezes Zarządu Ekstraklasy S.A.

Do tej pory, w sezonach 2019/2020 i 2020/21, TVP miała możliwość pokazywania meczu pierwszego lub drugiego, a nawet trzeciego wyboru. W sezonie 2019/20 ten podział wyglądał następująco: 12 spotkań pierwszego wyboru, 12 – drugiego i 13 – trzeciego wyboru. W ramach nowej umowy z Ekstraklasą S.A. wszystkie mecze będą transmitowane na antenie TVP Sport (także na stronie i w aplikacji mobilnej), z jednoczesnym zachowaniem prawa do relacjonowania na żywo trzech wybranych spotkań w każdym sezonie na jednej z anten głównych. Tak jak dotychczas TVP będzie prezentować powtórki meczów, jak i pokazywać skróty w programach informacyjnych i magazynach poświęconych lidze.

Budujemy wielki sport w TVP. Ekstraklasa jest ważnym elementem w naszej układance. Konsekwentnie i z uporem tworzymy sportowy kanał marzeń – dodał Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport.

Sprawdź ofertę kanału TVP Sport w PROGRAMIE TV

Piłkarska Ekstraklasa to najbardziej popularne rozgrywki sportowe w naszym kraju, interesujące  największy odsetek widzów. Świadczą o tym wyniki telemetryczne. W sezonie 2019/20 średnia oglądalność dla meczów transmitowanych w TVP Sport wyniosła prawie 280 tys. osób – udziały 2,63 proc. Spotkania były także transmitowane w TVP2. Największą widownię miał mecz Wisły Kraków z Lechią Gdańsk – średnia 685 tys. widzów, najwyższa oglądalność 1 mln 70 tys. osób. W następnym sezonie 2021/22 Ekstraklasa zostanie powiększona z 16 do 18 zespołów. Będą rozegrane 34 kolejki – bez rundy finałowej.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *