„Polarna wyprawa Jade” na kanale Nat Geo People

fot. Jade Productions/Ming D’Arcy

Jade to pozornie skromna australijska nastolatka. Ale ile jej rówieśniczek może określić się polarniczkami? Gdy inne czternastolatki planowały wyjście na imprezę lub uczyły się do sprawdzianu, ona postanowiła zdobyć oba bieguny i przejść lądolód Grenlandii. Choć wielu w to nie wierzyło, Jade w wieku 16 lat zrealizowała swój cel. Dziś zachęca innych, by nigdy nie rezygnowali nawet z najbardziej szalonych marzeń.

Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału Nat Geo People

Gdy Jade Hameister ogłosiła plan zdobycia „polarnego hat-tricka”, niektórzy mężczyźni sugerowali, że jej miejsce jest w kuchni. Wielu kobietom mogłoby to podciąć skrzydła i zabić w nich wiarę w siebie. Ale nie w przypadku tej pełnej entuzjazmu nastolatki. Wszyscy internetowi komentatorzy mogli spalić się ze wstydu, gdy dziewczyna osiągnęła wszystkie zaplanowane cele. Jade zadedykowała hejterom wykonane na biegunie południowym zdjęcie z kanapką, które stało się internetowym hitem. Zaprosiła też wszystkich niedowiarków, by po ten posiłek przyjechali sami.

Podczas swej podróży po obu biegunach i grenlandzkim lądolodzie, Jade walczyła z przenikliwym zimnem, wyczerpaniem, zwątpieniem i zagrażającymi życiu niebezpieczeństwami, ale udało się jej osiągnąć cel.

W 2016 roku ustanowiła swój pierwszy rekord, przez 11 dni ciągnąc na nartach sanie, ciężkie jak ona sama, po wyboistych lodowych równinach bieguna północnego. W czteroosobowej drużynie pokonała ponad 150 km przy temperaturach sięgających -25° C. Została tym samym najmłodszą osobą, która przejechała na nartach biegun północny. To jednak jej nie wystarczyło i ruszyła dalej, by zamknąć „polarny hat-trick”. Gdy tego dokonała, znów została rekordzistką – w wieku 16 lat została najmłodszą osobą na świecie, która przejechała na nartach te trzy lokalizacje. Jednym z członków ekipy, która towarzyszyła Jade podczas wyprawy, był operator filmowy Petter Nyquist, który uwiecznił jej wyczyn. Dzięki temu nastolatki z całego świata mogą teraz zobaczyć jej pełną trudów i wyrzeczeń drogę do celu, a także usłyszeć piękny przekaz o ściganiu marzeń. Młoda polarniczka po powrocie z wyprawy postawiła sobie także kolejny cel. Ponieważ jako jedna z niewielu osób na świecie miała szansę na własne oczy w sposób bardzo obrazowy i dobitny zobaczyć skutki globalnego ocieplenia klimatu, dziś stara się uświadamiać swoich rówieśników o tym, że lodowce mogą wkrótce zniknąć.

„Polarna wyprawa Jade” – premiera w niedzielę 28 października o godz. 22:00 na kanale Nat Geo People.

Źródło: FOX Networks Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *