Polska Arts na antenie TVP Kultura

Cztery festiwale, 180 wydarzeń, w tym 13 przestawień i 18 koncertów na dziesięciu scenach – program Listen/Touch/See – Polska Arts in Edinburgh 2012 to największa po Polska! Year prezentacja polskiej kultury w Wielkiej Brytanii. TVP Kultura zaprasz na reportaż Remigiusza Kudelskiego relacjonujący te wydarzenia.

Na prestiżowym Edinburgh International Festival, odbywającym się nieprzerwanie od 1947, na otwarcie zaprezentowano spektakl „2008: Macbeth” w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Polska Arts in Edinburgh 2012 była także szeroką prezentacją teatrów offowych w ramach Edinburgh Festival Fringe. Zainaugurowały go spektakle: „Makbet – Kim jest ten człowiek we krwi?” Teatru Biuro Podróży na Old College Quad i solo taneczne „Lost in Details” Aleksandry Borys prezentowane w Dance Base, Narodowym Centrum Tańca.

Osią polskiego programu na Fringe’u były projekty prezentowane w Summerhall, dawnym budynku weterynarii. To nietypowe miejsce stało się przestrzenią dla aż 10 polskich projektów, m.in. Wojtka Ziemilskiego, spektakli Teatru ZAR, Komuny//Warszawa czy zespołu Usta Usta Republika. Obok już docenionych przez publiczność produkcji teatralnych premierę w Summerhall miały: „Pieśni Leara” Teatru Pieśń Kozła i „Kukła. Księga blasku” neTTheatre.

Ważnym wydarzeniem w ramach Fringe’u była również retrospektywa Teatru Biuro Podróży, który swoją międzynarodową karierę zaczynał właśnie w Edynburgu od spektaklu „Carmen Funebre:. Debiut w 1995 zaowocował nagrodami Fringe First i Critics’ Award. Spektakl został pokazany na Old College Quad w Edynburgu 14 sierpnia. W ramach retrospektywy zaprezentowano jeszcze dwa inne spektakle: „Makbet – Kim jest ten człowiek we krwi?” oraz „Planeta Lem” – plenerowe widowisko przygotowane w koprodukcji z Instytutem Adama Mickiewicza z okazji polskiej prezydencji w UE. Prezentację spektakli plenerowych na Quad uzupełniły pokazy „Ślepców” krakowskiego Teatru KTO zainspirowanego prozą José Saramago.

Program Listen/Touch/See – Polska Arts in Edinburgh 2012 przygotowany został przez Instytut Adama Mickiewicza wraz z partnerami: Edinburgh International Festival, Jazz & Blues Festiwal, Summerhall, Dance Base, Universal Arts, The University of Edinburgh, Royal Scottish Academy i Konsulatem RP w Edynburgu. Projekty wspierają: MKiDN, IKP London, Miasto Kraków, Wro 2016.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *