Polska Orkiestra Radiowa gra Beethovena, Strawińskiego i Kusewickiego – transmisja w radiowej Dwójce

Polka cyrkowa Igora Strawińskiego, Koncert fis-moll op. 3 na kontrabas i orkiestrę Sergiusza Kusewickiego oraz Cztery utwory na kontrabas i orkiestrę tego samego kompozytora w opracowaniu Adama Bogackiego, a wreszcie V Symfonia c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena – oto program koncertu Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michała Klauzy, który odbędzie się w niedzielę 14 października w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Transmisja na antenie radiowej Dwójki od godz. 18.00.

Komponujący dyrygenci i dyrygujący kompozytorzy. Igor Strawiński, Sergiusz Kusewicki, Ludwik van Beethoven. Przed nami koncert, którego motywem przewodnim jest rytm. A w repertuarze jedna z najsłynniejszych i najbardziej znanych – „V Symfonia” Beethovena, a także „Polka cyrkowa” Strawińskiego napisana w 1942 roku dla… młodego słonia z Barnum & Bailey Circus – przedzielone dwoma wdzięcznymi utworami na kontrabas Kusewickiego – zapowiada Michał Klauza, Dyrektor Artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej, który poprowadzi niedzielne wydarzenie w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Solistą tego wieczoru będzie Adam Bogacki – kontrabasista Polskiej Orkiestry Radiowej. – Chcesz być szczęśliwym, graj na kontrabasie. Ta myśl polskiego nestora tego instrumentu – Adama Bronisława Ciechańskiego przyświeca mi każdorazowo, kiedy podejmuję solistyczne, wirtuozowskie wyzwania koncertowe – mówi Adam Bogacki, który uważa, że kontrabas solistyczny to ciągle elitarna i do końca nie odkryta materia artystyczna. – Utwory, które zaprezentujemy z Maestro Michałem Klauzą i Polską Orkiestrą Radiową, to absolutne rarytasy muzyczne. I tak: „Koncert fis-moll op. 3 na kontrabas i orkiestrę” Sergiusza Kusewickiego, wspaniale zinstrumentowany przez Henryka Czyża wiele lat temu, uzupełnią 4 miniatury kompozytora – w oryginale napisane z towarzyszeniem fortepianu. Kusewicki – kompozytor, dyrygent i wirtuoz kontrabasu, legenda Boston Symphony Orchestra, zapewne nie znalazł już czasu na opracowanie swoich miniatur dla zespołu orkiestrowego. Postanowiłem więc zinstrumentować te utwory przy okazji prezentacji „Koncertu fis-moll”. Zwłaszcza, że połączenie kontrabasu solistycznego z brzmieniem harfy, ksylofonu, instrumentów dętych oraz smyczków może sprawić Państwu sporą niespodziankę i satysfakcję z wysłuchania tego koncertu – zaprasza na prawykonanie tych miniatur Adam Bogacki.

Początek transmisji na antenie Programu 2 Polskiego Radia w niedzielę 14 października o godz. 18.00 – w ramach audycji „Filharmonia Dwójki”. Prowadzenie – Marek Zwyrzykowski. W przerwie audycji wysłuchać będzie można rozmów, które z Adamem Bogackim i Michałem Klauzą przeprowadzi Beata Stylińska.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *