Polskie Radio na 21. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity

Audycje specjalne z Kinoteki, relacje, spotkania z twórcami prezentowanych filmów to propozycje, jakie przygotowali dziennikarze Polskiego Radia w związku 21. Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.

Millennium Docs Against Gravity to największy polski festiwal filmów dokumentalnych. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „W relacji ze światem”. W programie znalazło się 190 filmów. W 16 konkursach zostanie przyznanych 20 nagród.

Na antenie radiowej Jedynki o wydarzeniu będzie można usłyszeć w piątek, 10 maja w „Czterech Porach Roku” (godz. 9.00) oraz w wydaniu „Magazynu Bardzo Filmowego” 16 maja.

Z kolei Program 2 Polskiego Radia zaprasza na audycje prosto z Kinoteki. W sobotę, 11 maja o godz. 15.00 gośćmi Monika Zając i Jakuba Kukli będą między innymi: Wojciech Diduszko – dyrektor konkursu polskiego, Jakub Piątek – juror w konkursie filmów o muzyce i sztuce „Nos Chopina”, Dyba Lach i Adam Lach – twórcy filmu „Przynoszę Ci dzikość” o doświadczaniu świata przyrody przez człowieka i Kacper Czubak – operator, ubiegłoroczny laureat MDAG w konkursie na najlepsze zdjęcia. W piątek, 17 maja, łączenie ze studiem festiwalowym w „Poranku Dwójki” (godz. 8.30), „Kanonie Dwójki” (godz.11.45) i „Muzyce w porze lunchu” (godz. 14.00). Tego dnia również pasmo „Wybieram Dwójkę” (od godz. 16.00) będzie w całości poświęcone festiwalowi. Z kolei 13 maja w „Nocnej strefie” (godz. 23.00) rozmowa z Neo Sorą – synem Ryuichiego Sakamoto, reżyserem prezentowanego na festiwalu filmu „Opus”.

W radiowej Trójce w audycji „Trójkowo – filmowo” 10 maja o godz. 13.00 Ryszard Jaźwiński będzie rozmawiał o dwóch filmach konkursu polskiego: z Elizą Kubarską, reżyserką filmu „Ostatnia wyprawa” (o Wandzie Rutkiewicz – film znalazł się także w konkursie głównym), a także z Łukaszem Rondudą i Dawidem Nickelem, twórcami filmu „Rave”. 11 maja o godz. 13.00 Agnieszka Obszańska zaprasza na audycję specjalną, a w niej na spotkanie z Karoliną Domagalską, reżyserką filmu „Nie jesteś sama” (konkurs polski) i Lidią Dudą, reżyserką filmu „Las” (konkurs polski/konkurs główny). Wątek festiwalowy pojawi się także w „Trójkowo, filmowo” 17 maja w g. 13-15. Podsumowanie stacjonarnej edycji festiwalu w programie Katarzyny Borowieckiej „Wszystko Wszędzie Teraz” 18 maja o godz. 13.00. Radiowa Trójka zaprasza też do odsłuchania wywiadu o życiu, które prowadzi w góry i do robienia filmów o ludziach gór.

W radiowej Czwórce 10 maja w „Stacji Kultura” (godz. 9.00 – 12.00) Katarzyna Dydo zaprosi na rozmowę z Moniką Braid, producentką filmu „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej, z Wojtkiem Diduszko, dyrektorem konkursu polskiego, z Karoliną Lucyną Domagalską, reżyserką filmu „Nie jesteś sama”, z Natalią Broniarczyk i Kingą Jelińską z Aborcyjnego Dream Teamu oraz z Mateuszem Górą, rzecznikiem festiwalu. W audycji „Czarno na żółtym” 12 maja (godz. 12.00 – 15.00) gośćmi Weroniki Puszkar będą m.in. Krystyna Mazur oraz Gabriela Sitek, kuratorki retrospektywy filmów Barbary Hammer; Julia Zasadzka i Anna Makowska, koordynatorki wydarzeń towarzyszących; Karol Piekarczyk – kurator sekcji Vision; Małgorzata Imielska- reżyserka filmu „Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć” oraz Marcin Radomski – krytyk filmowy. Wywiady z twórcami dokumentów pojawią się także w kolejnej audycji „Stacja Kultura”, 17 maja w godz. 9.00 – 12.00.

Dziennikarze Polskiego Radia dla Zagranicy przygotują materiały i zapraszają na relacje z festiwalu w programach w językach obcych.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *