Polskie Radio wspomina Krzysztofa Krawczyka

W Wielki Poniedziałek odszedł Krzysztof Krawczyk – wybitny wokalista i Przyjaciel Polskiego Radia. Publiczny nadawca upamiętni na swoich Antenach życie i twórczość artysty m.in. emitując jego największe przeboje, ale również mniej znane utwory. Nie zabraknie archiwalnych wywiadów z wokalistą Trubadurów i znakomitym, solowym twórcą.

W Jedynce przez cały dzień, w każdej godzinie pojawią się piosenki Krzysztofa Krawczyka. W poświęconych artyście „Czterech Porach Roku” (godz. 9.00-12.00) m.in. o tym, jak się można nauczyć trudnego chwytu barre? Jak powstali Trubadurzy? Czy zmienność jest niezbędną cechą każdego artysty? O tym opowiedzą – wspominając Przyjaciela – Trubadurzy: Ryszard Poznakowski i Marian Lichtman oraz Andrzej Piaseczny i Maria Szabłowska. Posłuchamy fragmentów kilku wywiadów Krzysztofa Krawczyka dla Polskiego Radia i Jedynki i… westchniemy, bo „To co dał nam świat, niespodzianie zabrał los…”. „Muzyczna Jedynka” (13.00-15.00) w całości poświęcona będzie artyście i jego różnorodnej karierze – wśród gości m.in. Andrzej Smolik, Muniek, Wojciech Trzciński. Po godz. 20.00 koncert Krawczyka z archiwum Polskiego Radia.

Dwójka emitować będzie utwory Boba Dylana w interpretacji Krzysztofa Krawczyka, ale wspomni zmarłych również wczoraj: aktora, reżysera i scenarzystę Zygmunta Malanowicza oraz Marcina Błażewicza – kompozytora i wykładowcę Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Muzyka Krzysztofa Krawczyka towarzyszyć będzie słuchaczom Trojki przez cały dzień – najczęściej w jego nieoczywistych utworach. W „Tonacji Trójki” (godz. 18.05) Aleksandra Kaczkowska przedstawi muzyczne wspomnienie o artyście.

Czwórka także wspomina Krzysztofa Krawczyka. W ostatnim czasie popularność wokalisty wzrastała wśród młodych słuchaczy i m.in. była motywem przewodnim jednego z wieczorów sylwestrowych w Czwórce. Jego utwory oraz archiwalne wypowiedzi pojawią się w audycji „Muzyczny lunch” (godz. 13.05). Także we wtorek fragmenty podcastu Czwórki z licznymi wypowiedziami artysty w „Strefie Prywatnej” (godz. 20.05). Podcast będzie można znaleźć na platformie podcasty.polskieradio.pl oraz na innych platformach streamingowych.

Krzysztof Krawczyk urodził się 8 września 1946 roku. Debiutował w 1963 roku w zespole Trubadurzy, z którym pracował do 1976 roku. Z Trubadurami nagrał 9 płyt, kolejne ponad 100 jako wykonawca solowy – od 1971 roku. Kariera artystyczna Krawczyka trwała ponad 50 lat. Jego popularność wyznaczają tysiące kilometrów przebytych w Europie i na świecie tras koncertowych oraz wielka liczba nagród i wyróżnień. Należał do najczęściej występujących polskich piosenkarzy. Wylansował wiele przebojów. W swojej karierze śpiewał i nagrywał płyty z różnorodną muzyką: od popu, poprzez rhythm & bluesa, swing, soul, jazz, rock’n’rolla, country, tango, kolędy, piosenki i pieśni religijne, po dance, folk, funky, reggae, muzykę cygańską i biesiadną. Był Przyjacielem Polskiego Radia, wielokrotnie występował na koncertach w ramach trasy „Lata z Radiem” Jedynki.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *