Polskie Radio z serwisem poświęconym Cichociemnym

Z okazji upływającego Roku Cichociemnych portal PolskieRadio.pl przygotował serwis historyczny. Na stronie cichociemni.polskieradio.pl zamieszczone zostały archiwalne dźwięki, filmy, teksty i zdjęcia związane z historią cichociemnych.

Serwis otwiera wywiad z Aleksandrem Tarnawskim ps. Upłaz, ostatnim żyjącym cichociemnym. Można też obejrzeć notacje ze wspomnieniami Stefana Bałuka i Elżbiety Zawackiej – jedynej kobiety w szeregach cichociemnych. Wspomnienia wielu z nich zachowały się także w archiwalnych audycjach Polskiego Radia i Radia Wolna Europa. W nagraniach wideo prezentowane są wypowiedzi historyków i ekspertów.

Pod adresem cichociemni.polskieradio.pl znajdują się zdjęcia zrobione przez Stefana Bałuka przed wybuchem i w czasie Powstania Warszawskiego oraz fotografie z rodzinnego archiwum Adama Borysa. W serwisie zaprezentowana została też mapa obrazująca trasy lotów nad okupowaną Europą. Z kolei w artykułach opisane są najsłynniejsze akcje Polskiego Państwa Podziemnego, w których cichociemni odegrali znaczącą rolę.

Ukoronowaniem serwisu jest spis biografii wszystkich 316 cichociemnych, którzy w trakcie II wojny światowej skoczyli na teren okupowanej Polski.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *