Porywający recital Kevina Kennera w Polskim Radiu Chopin i internecie

Znakomity amerykański pianista Kevin Kenner, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego, był gwiazdą wieczoru z okazji 2. urodzin Polskiego Radia Chopin. Wielu fanów miało okazję z artystą porozmawiać przy urodzinowym torcie, na który zaproszeni zostali wszyscy obecni w Studiu im. W. Lutosławskiego. Recital można obejrzeć w Internecie, a retransmisji wysłuchać w Polskim Radiu Chopin już w niedzielę, 17 listopada.

Podczas urodzinowego recitalu w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego Kevin Kenner zagrał utwory z repertuaru Chopina i Paderewskiego. – Polskie Radio Chopin zostało powołane w Święto Niepodległości, wybór repertuaru był więc nieprzypadkowy. Chopin i Paderewski to kompozytorzy, którzy z dążeniami niepodległościowymi kojarzeni są najbardziej – mówi Marcin Gmys, dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Radia Chopin.

Kevin Kenner od lat związany jest z Polską – pianista studiował początkowo pod kierunkiem Krzysztofa Brzuzy, a następnie w Polsce u Ludwika Stefańskiego. Naukę kontynuował u legendarnego pianisty Leona Fleishera i w Hanowerze u Karla-Heinza Kammerlinga. Artysta od początku swojej kariery propaguje, nagrywa i wykonuje muzykę polską. W 1980 roku został wyróżniony na Konkursie Chopinowskim jako najmłodszy jego uczestnik, dziesięć lat później został jego zwycięzcą.

13 listopada, w czasie urodzin Polskiego Radia Chopin, w repertuarze znalazły się m. in. wybór najwcześniejszych mazurków Mistrza z Żelazowej Woli, jego dwa nokturny, Andante spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22 oraz Scherzo E-dur op. 54. Z muzyki Paderewskiego Kevin Kenner wybrał cykl sześciu Humoresek koncertowych op. 14, w których skład wchodzi m.in. słynny Menuet G-dur, a także efektownego Krakowiaka fantastycznego, zamyśloną Sarabandę h-moll oraz – stanowiący błyskotliwą kompozytorską imitację stylu Domenica Scarlattiego – Caprice G-dur.

Cały koncert można obejrzeć na profilu Polskiego Radia Chopin na Facebooku. Retransmisja całego recitalu – w niedzielę 17 listopada od godz. 12.00.

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *