„Powiem wam, jak zginął” – premiera Teatru Telewizji TVP1

Premierowy spektakl na podstawie powieści Joe Alexa w reżyserii Marka Bukowskiego to oryginalna inscenizacja, która w całości – od scenariusza telewizyjnego po zdjęcia i postprodukcję – powstała na potrzeby Telewizji Polskiej. W sztuce nawiązującej do legendarnego teatralnego cyklu „Kobra” w głównych rolach występują: Grzegorz Małecki, Sebastian Stankiewicz, Rafał Gąsowski i Roma Gąsiorowska. Emisja w poniedziałek, 13 maja o godzinie 20:30 w TVP1.

Sprawdź godziny emisji spektaklu „Powiem wam, jak zginął” w PROGRAMIE TV

Autorem tekstu jest Joe Alex – jeden z najważniejszych scenarzystów Teatru Sensacji „Kobra” w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Pod takim pseudonimem napisał osiem powieści sensacyjnych Maciej Słomczyński – tłumacz wszystkich dzieł Williama Shakespeare’a oraz „Ulissesa” Jamesa Joyce’a. Joe Alex to również postać literacka, główny bohater kryminałów, który będąc jednocześnie autorem i detektywem w swoich książkach, opisuje własne przygody.

Spektakl „Powiem wam, jak zginął” powraca do Teatru Telewizji po 65 latach. Premiera realizacji telewizyjnej z lutego 1959 roku w reżyserii Józefa Słotwińskiego nie zachowała się w formie zapisu.

Fabuła rozgrywa się w starej rodowej posiadłości Sary i Iana Drummondów w Anglii. Sara jest znaną aktorką, a Ian wybitnym chemikiem. Pewnego dnia pojawia się w ich domu Joe Alex – przyjaciel z młodości Iana. Wspólnie z Benem Parkerem, kompanem z czasów wojny, a obecnie inspektorem policyjnym, będą rozwiązywać sprawę tajemniczego morderstwa Iana.

Sprawdź ofertę kanału TVP1 w PROGRAMIE TV

Akcja spektaklu dzieje się w środowisku sfer wyższych, które są specyficzne pod względem obyczajów, ale też wyglądu oraz pewnego rodzaju zblazowania i manieryczności. Chciałbym to podkreślić poprzez obsadę – dlatego zaangażowałem charakterystycznych i bardzo różnorodnych w stylu gry aktorów oraz charakteryzację i kostium. Mój pomysł realizacyjny polega na fotografowaniu nie tylko głównego miejsca akcji i aktualnych dialogów przy pomocy kamer głównych, ale też swego rodzaju „podglądanie” pozostałych bohaterów, przy pomocy zainstalowanych w odpowiednich miejscach kamer typu go-pro. Wierzę, że obserwowanie wszystkich bohaterów w czasie rzeczywistym pozwoli spełnić podstawowy wymóg dobrego kryminału: wszyscy są podejrzani – napisał w eksplikacji reżyserskiej Marek Bukowski.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *