Powstaną kolejne wspólne produkcje Jedynki i ZDF

Program 1 Telewizji Polskiej oraz drugi kanał niemieckiej telewizji publicznej ZDF rozszerzają współpracę w dziedzinie produkcji historycznych filmów dokumentalnych.

Już wkrótce rozpoczną się zdjęcia do 4-odcinkowej koprodukcji dokumentalnej TVP1, ZDF i 3Sat o tysiącletniej historii stosunków polsko-niemieckich. Autorzy zajmą się nie tylko kwestiami politycznymi, ale również gospodarczymi i kulturalnymi. Jednym z powodów realizacji tej miniserii jest decyzja UE o przyznaniu Miastu Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Głównym autorem cyklu jest polsko-niemiecki dokumentalista i producent Andrzej Klamt, a współautorem Zofia Kunert. Emisja cyklu planowana jest na 2016 rok.

Widzowie Jedynki bardzo interesują się tematyką historyczną. Równocześnie oczekują audycji o najwyższej jakości. Liczymy więc, że także ta wyjątkowa polsko-niemiecka koprodukcja spełni ich oczekiwania – mówi Andrzej Godlewski, wicedyrektor TVP1.

Ciągle zbyt rzadkie są projekty filmowe analizujące naszą wspólną przeszłość. Spojrzenie z dwóch różnych punktów widzenia dobrze odda prawdę historyczną i pozwoli lepiej zachować pamięć o wspólnych losach – ocenia Stefan Brauburger, szef Działu Dyrektor Departamentu ZDF ds. Historii.

Nowa koprodukcja jest kontynuacją współpracy dwóch największych stacji telewizyjnych w Polsce i w Niemczech. W 2014 roku TVP1 i ZDF zrealizowały dwuczęściowy dokument historyczny „II wojna światowa. Pierwsza ofiara”, opowiadający o sytuacji Polski w czasie niemieckiej okupacji przez pryzmat losów Polaków i Niemców. Był on równocześnie emitowany w obydwu krajach we wrześniu ub.r. Zyskał bardzo życzliwe recenzje w prasie polskiej i niemieckiej oraz był nominowany do  Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Film zakupiło wielu zagranicznych dystrybutorów m.in. stacje telewizyjne SBS (Australia), SVT (Szwecja), ORF (Austria), NRK (Norwegia) i ČT (Czechy) i History Channel.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *