Prawie 20 zimowych nowości w Telewizji Polskiej

Prawie 20 nowości znajdą widzowie w sezonie zimowym, czyli od grudnia do lutego, w ofercie TVP, choć tradycyjnie nadawcy telewizyjni głównie wtedy decydują się na emisję powtórek. Na przykład TVP1 HD wprowadzi kilka nowych seriali, TVP2 HD – pasmo hitów animacji dla całej rodziny, TVP Historia – nowy program Bogusława Wołoszańskiego, TVP Kultura – program Antoniego Libery o sztuce, a TVP Regionalna – magazyn dla narciarzy.

TVP1 HD

Jedynka nie tylko będzie kontynuowała emisję premierowych odcinków „Wspaniałego stulecia”, kultowego już programu „Jaka to melodia”, ale też „Klanu” oraz „Świat się kręci”, a w niedzielę 7 grudnia o godzinie 20:25 rozpocznie emisję premierowego sezonu „Ciszy nad rozlewiskiem”.

Pięć poniedziałkowych wieczorów (godzina 22:05) od 29 grudnia wypełni seria dokumentalna „Polscy bohaterowie wojenni” w reż. Joshuy Whiteheada, poświęcony Witoldowi Pileckiemu, złamaniu kodu Enigmy, cichociemnym, Radzie Pomocy Żydom i Krystynie Skarbek. Wyprodukowała go angielska Sky Vision i oglądali już widzowie Chin, Kanady, Korei Południowej a nawet Afryki…

Nowościami są też seriale:
– „Głową w mur” – od 27 listopada w czwartki o godzinie 23:20 (13 odcinków),
– „Herb piratów” z Johnem Malkovichem – od stycznia w piątki o godzinie 20:25 (9 odcinków),
– „Zemsta 2” z Madelaine Stowe – od 5 grudnia w piątki o godzinie 23:30 (22 odcinki).

Po powtórce „Sąsiadów codziennie o 14:00 planowany jest powtórka serialu „Autostradą do nieba” (111 odcinków). Jego bohaterami są Michael Landon w roli anioła Jonathana i Victor French jako Mark – nawrócony alkoholik, którzy pomagają ludziom uwolnić się od kłopotów, rozjaśniają uśmiechem twarz dzieci, starają się uprościć życie, które roi się od pułapek losu. Zawsze zjawiają się na pomoc, nigdy nie zawodzą.

TVP2 HD

12 grudnia startuje piątkowe nowe pasmo pełnometrażowych filmów animowanych dla całej rodziny. Najpierw „Muppety”, a potem m.in. „Jak ukraść Księżyc”, a w styczniu „Auta 2”, „Odlot”, „Koralina i tajemnicze drzwi”, „Ratatuj”.

Nadal będą też emitowane premierowo: „Na dobre i na złe”, „Na sygnale”, „Kryminalne zagadki Las Vegas”, dokumentalne premierowe pasma „Czy świat oszalał” i „Świat bez fikcji”, a także „Familiada”.

TVP Kultura

Od stycznia antena ta zaprezentuje nową edycję „Kulturanka” (w niedziele o godzinie 11:30), programu skierowanego do młodzieży, którego celem jest edukacja artystyczna. Każdy odcinek dotyczy innej dziedziny sztuki i stanowi inspirację do tworzenia dzieł we własnym, domowym zakresie. Tematami odcinków trzeciej serii będą m.in. autotematyzm, role społeczne, performans oraz ciało.

Nową edycję będzie też miał „Libera. Przewodnik po sztuce” (w poniedziałki o godzinie 22:30), program w formule reportażu. Prowadzącym i jednocześnie twórcą programu jest Zbigniew Libera, który w autorski sposób przedstawia kolejnych artystów i ich dzieła. Program cieszy się wielką sympatią widzów. W trzeciej serii „Przewodnika po sztuce”, obok dzieł i artystów związanych z kolekcją Muzeum Sztuki w Łodzi, pojawią się sylwetki twórców, których dzieła zgromadzone są w warszawskiej Zachęcie. Jej bogate zbiory z Liberą-narratorem w tle gwarantują prawdziwą estetyczno-intelektualną przygodę.

Kolejną nowością ramówki TVP Kultura jest pasmo Filmy, które zmieniły Amerykę (w czwartki o godzinie 21:15), w którym zostaną pokazane takie dzieła jak: „Nocny kowboj” (reż. John Schlesinger), „Dwunastu gniewnych ludzi” (reż. Sidney Lumet), „Big Lebovski” (reż. Joel Coen i Ethan Coen) oraz „Absolwent” (reż. Mike Nichols).

Także od stycznia w ramach pasma Style życia zaprezentowany zostanie nowy cykl: „Contact” (10 odcinków, w soboty o godzinie 8:35 i niedziele o godzinie 12:30), czyli seria filmów o fotografiach i ich niezwykłych twórcach z legendarnej Agencji Magnum. Cykl otworzy odcinek „9/11”, czyli sprawozdanie fotoreportera – Steve’a McCurry’ego z najtragiczniejszych momentów po atakach na World Trade Center.

Następne pasmo wypełni Księga przestrzeni. To cykl poświęcony szeroko pojętym aspektom polskiej architektury – od urbanistyki po współczesną organizację przestrzeni publicznej, nie zapominając o kontekście historycznym.

W ofercie muzycznej od nowego roku na antenie pojawią się programy: „The Queens of Pop”, „Soul Power” oraz „Rock Legends” (w soboty o godzinie 19:15).

„The Queens of Pop”, czyli „Królowe Popu” to seria filmów dokumentalnych o wokalistkach, które ukształtowały muzykę popularną ostatnich 50 lat: Diane Ross, Donnie Summer, Madonnie czy Beyonce.

„Soul Power” to z kolei cykl filmów dokumentalnych o historii muzyki soul, jej korzeniach, najważniejszych wykonawcach i wpływie, jaki wywarła na muzykę popularną oraz na muzykę generalnie.

„Rock Legends” natomiast to seria dokumentów poświęconych legendom muzyki rockowej – wokalistom i zespołom. Zaprezentowane w nim będą takie grupy jak Pearl Jam czy Red Hot Chilli Peppers.

Na koniec, dla miłośników muzyki klasycznej i opery, w styczniowe niedziele emitowany będzie cykl koncertów „Pavarotti i Przyjaciele” (godzina 16:10). Są to organizowane w latach 1995-2000 koncerty charytatywne z udziałem Luciana Pavarottiego i tak znakomitych muzyków jak Andrea Boccelli czy Bryan Adams.

TVP Historia

Od 2 do 5 grudnia o godzinie 19:45 antena ta przedstawi premierowy siedmioodcinkowy fabularyzowany dokument o Batalionach Chłopskich „Rozkaz sumienia”, a od 3 stycznia w soboty o godzinie 21:00 pojawi się nowy program „Przewodnik Historyczny Bogusława Wołoszańskiego”.

Wart zainteresowania jest też (od poniedziałku do piątku o godzinie 17:00 – od Wigilii do 5 stycznia) co prawda dawny, ale od lat nie pokazywany wybitny angielski serial historyczny „Ja, Klaudiusz” – z genialnym polskim dubbingiem (Stanisław Brejdygant, Bogusz Bilewski, Krzysztof Kumor, Roman Wilhelmi i in.)

TVP Regionalna

Pojawi się magazyn „Ślizg” – w soboty o godzinie 8:30 – magazyn dla narciarzy i snowboardzistów z aktualnymi newsami.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *