Premiera „Bezkrólewia” w Teatrze Telewizji

W poniedziałek, 27 kwietnia o godz. 21:00 Jedynka zaprasza na prapremierę sztuki Wojciecha Tomczyka „Bezkrólewie” w reżyserii debiutującego w Teatrze Telewizji Jerzego Machowskiego. Wokół sztuki, od momentu jej napisania w 2011 roku, narosło wiele legend. Spektakl metaforycznie nawiązuje do sytuacji w państwie w okresie bezkrólewia…

Sprawdź godziny emisji Teatru Telewizji w PROGRAMIE TV

Bohaterowie „Bezkrólewia” przynależą do dwóch różnych światów. Z jednej strony są to młody Kolo oraz jego starsi koledzy Gostek i Glans, którzy opuścili stolicę po śmierci króla. Z drugiej młoda Justyna i jej rodzice. Trzech wędrowców w drodze do granicy państwa zatrzymuje się u spokojnie żyjącej rodziny. Ich niespodziewane przybycie oraz wiadomość o bezkrólewiu wprowadza chaos i niepokój. W tym podzielonym świecie pojawia się też miłość, która przezwycięża wszelkie podziały.

W sztuce Wojciecha Tomczyka widz spotka dramaturgię Samuela Becketta, Witolda Gombrowicza, czy Sławomira Mrożka. Autor przyznaje, że od lat chciał zmierzyć się z utworem nawiązującego do tradycji teatru staropolskiego. Tradycji teatru opowiadającego w lekkiej, wręcz frywolnej formie o najważniejszych dla Polaków sprawach. Sztuki, w której można rozpoznać siebie, usłyszeć ze sceny, co wspólnocie narodowej przytrafiło się w ostatnich kilku dekadach. Tomczyk miesza romantyczny patos z farsą i tworzy w ten sposób  obraz obecnego świata.

Wojciech Tomczyk to dramatopisarz, scenarzysta, producent filmowy i telewizyjny. Na Festiwalu „Dwa Teatry” w 2007 r. zdobył Grand Prix za sztukę „Norymberga”, a w 2018 r. nagrodę za oryginalny polski tekst dramatyczny za „Marszałka”. W Teatrze Telewizji doczekały się realizacji: „Wampir”, „INKA – 1946”, „Dolina Nicości” (wg powieści Bronisława Wildsteina), „Komedia romantyczna”, „Zaręczyny”, „Brakeout”, „Marszałek”, „Imperium”.

Sprawdź ofertę kanału TVP1 w PROGRAMIE TV

Jerzy Machowski, autor adaptacji, reżyser teatralny, radiowy i telewizyjny. Absolwent wrocławskiej AST (2019). Jako reżyser teatralny debiutował w Teatrze Miejskim w Gliwicach w lutym 2017 roku „Niezwykłym lotem pilota Pirxa”. Inscenizował koncerty muzyki współczesnej, w tym kantaty Ignacego.

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *